ABeCaDło z pieca spadło…

Jesteśmy świadkami bardzo interesującej sztuki odbywającej się na parkiecie teatru GPW SA. Aktorami Zarząd spółki giełdowej ABC Data. Tytuł przedstawienia: „Jak nie traktować akcjonariusza mniejszościowego”.

ABC Data to jedna z większych polskich spółek dystrybuujących sprzęt komputerowy i elektroniczny. Do 2018 roku była pozytywnie postrzegana przez inwestorów giełdowych, przede wszystkim z racji chętnego dzielenia się zyskami z akcjonariuszami. Do połowy 2018 kurs spółki oscylował wokół 2 złotych, wcześniej był nawet dwukrotnie wyższy.

Choć działalność ABC Data jest narażona na możliwość wystąpienia problemów z rozliczaniem podatku vat, zarząd spółki z Panią Prezes Weiss na czele wielokrotnie zapewniał, iż funkcjonowanie firmy jest przejrzyste, a odbywające się kontrole nie stanowią zagrożenia dla działalności spółki (nie rodzą konsekwencji podatkowych). Zapewnienia Spółki to jedno, a rzeczywistość pisze swój scenariusz. W raporcie za drugi kwartał 2018 Zarząd nieoczekiwanie wykazał 9,5 mln zł straty netto w związku z wykrytymi zaległościami podatkowymi. Jakby tego było mało poinformował zdawkowo o kilku dodatkowych kontrolach podatkowych w grupie, których wynik należy uznać za trudny do przewidzenia. Efekty łatwo było przewidzieć. Panika inwestorów spowodowała spadek ceny akcji do 72 groszy.  Złość przeplatała się z bezradnością. Co prawda działające w imieniu inwestorów indywidualnych Stowarzyszenie SII wystosowało do Zarządu pakiet pytań, ale odpowiedzi można uznać za farsę. Sprawą zainteresowała się KNF, ale mimo upływu czasu nic w tej sprawie nie wiadomo. To akurat można zrozumieć. KNF ma swoje, ważniejsze problemy niż sprawa spółki ABC Data… (vide wpis DJ Leszek).

W tym miejscu kurtyna opada. Mogłoby się wydawać, że sytuacja jakich wiele. Zarząd zapomniał poinformować o ważnym dla Spółki zdarzeniu. Pozostał wstyd, niesmak i wyrolowani akcjonariusze… Ale to nie koniec sztuki, a jedynie koniec pierwszego aktu. To co najlepsze dopiero przed widzami…

Choć sytuacja inwestorów mniejszościowych była bardzo trudna i bardzo niepewna, pod koniec roku  2018 nieoczekiwanie pojawił się inwestor strategiczny, który ogłosił wezwanie na akcje spółki po cenie 1,30 zł, czyli o ponad 50 proc. wyższej niż w wycena rynkowa w tamtym momencie. Cena ta tylko pozornie może być uznana za atrakcyjną. W rzeczywistości bowiem ogłoszenie wezwania może nastąpić po cenie nie niższej niż średnia cena akcji spółki z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania, a ta wynosiła dokładnie 1,26 zł. W tym samym momencie wartość księgowa przypadająca na akcję przewyższała 2 złote. Niektórzy zaczęli mieć wątpliwości, czy aby oferowana cena ABC Data nie jest zaniżona, a inwestor strategiczny nie zamierza przejąć spółki z dużym dyskontem. Jeśli ktoś inwestował w spółkę długoterminowo, to oferta 1,3 złotego niosła za sobą dużą stratę, nawet uwzględniając wypłaty dywidend. Przecież kilka miesięcy wcześniej rynek nie miał problemu z wyceną na poziomie 1,5 złotego i wyżej.

Powątpiewania musiały dotrzeć do uszu przedstawicieli władz spółki. Oto bowiem kilka dni temu zarząd wydał stanowisko, co do tego, czy cena 1,3 zł może zostać uznana za godziwą. Zarząd w swoim oświadczeniu wskazuje że cena 1,3 zł po przemnożeniu przez liczbę akcji daje kwotę istotnie niższą niż wartość kapitałów własnych ABC Data. W celu wyeliminowania powstałych wątpliwości zarząd zwraca się do podmiotu zewnętrznego o sporządzenie opinii. Podmiot zewnętrzny nie jest w pełni niezależny, o czym można przeczytać w samej opinii (świadczenie usług na rzecz ABC Data). Opinia zawiera nieco ponad cztery strony, z czego na pełnych czterech pojawiają się ogólniki w stylu: „…sporządzający opinię nie ponosi żadnej odpowiedzialności…”, albo ”…przeanalizowano i porównano niektóre informacje z podobnymi, ogólnodostępnymi informacjami o wybranych podmiotach prowadzących działalność o zbliżonym charakterze…”, czy wreszcie: „ …wykorzystano szereg metod wyceny powszechnie stosowanych w podobnych analizach”.

Jakich metod? Jakich informacji? Tego nie wiadomo. Opinia tego nie zawiera. Wiadomo jednak, że w konkluzji cena 1,3 uznana została za godziwą. A skoro tak to zarząd też ją uznał za godziwą. Bardzo to ciekawa interpretacja, biorąc pod uwagę, że niewiele wcześniej Pani Prezes cenę 2 zł uznawała za zaniżoną i na potwierdzenie kupowała za swoje pieniądze pakiety akcji, uznając to za świetny interes.

Trudno nie odnieść wrażenia, że władze spółki robią wszystko, aby do wykupu i wycofania spółki z giełdy doszło. Tylko od początku roku pojawiło się kilka bardzo nieciekawych informacji w tym m.in. dotyczących wszczęcia postępowania przez kontrolę skarbową w czeskiej spółce ABC Data (kwota roszczenia to ponad 4 mln zł), możliwości sprzedaży udziałów w ABC Data s.r.o. za 150 tys. zł, co, według szacunków spółki, spowoduje obniżenie wyniku o około 17,3 mln zł, sprzedaży akcji przez członka Rady Nadzorczej.

Fatalne wieści ze spółki są dodatnio skorelowane z wynagrodzeniami władz ABC Data. Sama tylko Pani Prezes pobierając co miesiąc ok 200 tys. złotych pensji, znajduje się w czołówce polskich menedżerów zarządzających firmami notowanymi na GPW.

Akcja toczy się dalej i najbliższe tygodnie pokażą, jaki będzie finał tej historii. Być może czeka nas sequel? Jednak już teraz można z przekonaniem stwierdzić, że zarówno działalność zarządu, jak i krajowych instytucji nadzorujących pozostawia wiele do życzenia. Źle to też świadczy o polskiej giełdzie, w przypadku której casus ABC Daty nie należy do wyjątków.

Jeden komentarz nt. „ABeCaDło z pieca spadło…

  1. Trynkos

    Chyba jeszcze ciekawiej zrobiło się tuż po publikacji tego wpisu. Oczywiście związek uznaję za przypadkowy:)
    Cena w wezwaniu jest 1,3, a akcje biegają po 1,35???
    Rynek po prostu nie wierzy w to w co wierzy Zarząd.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code