Czy Ronaldo pojedzie Fiatem?

Skończyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. To dramat dla wszystkich czerpiących wiedzę o Świecie z programów telewizji publicznej. Przez miesiąc wszystko kręciło się wokół piłki, więc telewidzowie chcąc nie chcąc zostali uwolnieni od propagandy i manipulacji.

W piłce tej manipulacji było mniej przez system VAR. Mam wrażenie, że możliwość oparcia decyzji na powtórce wideo została dobrze przyjęta i choć przed mistrzostwami było wiele obaw, dobrze wkomponowała się jako element show. Jasne, że system należy jeszcze dopracować – nie wszystkie decyzje były słuszne, sędzia w kontrowersyjnych sytuacjach nie zawsze korzystał z możliwości obejrzenia powtórki itp. Nie było już jednak tak perfidnych oszustw jak choćby bramka Francuzów w barażach do Mistrzostw Świata 2010, przy której Henry w 103 minucie meczu celowo zagrywał ręką.

Turniej przyniósł wiele niespodzianek. Do takich należy zaliczyć dyspozycję Chorwatów. Zresztą moknąca prezydent Chorwacji, stojąca obok zabezpieczonego rozległym parasolem Putina, przytulająca do swej piersi wszystkich uczestników finału też przejdzie do historii. O formie naszych nie ma co się rozpisywać. Miliony wtopiły firmy, które chciały się wybić na wizerunku piłkarzy. Reklam z ich udziałem po tygodniu od rozpoczęcia turnieju już nie puszczano. Obawiano się odwrotu klientów od produktów reklamowanych przez kopaczy  prezentujących tak dramatyczny styl gry. Na długo w pamięci pozostaną ostatnie minuty meczu z Japonią, kiedy stojący przy linii bocznej Błaszczykowski nie mógł doczekać się zmiany a nasi nie byli w stanie przez  kilka dobrych minut założyć pressingu na niespiesznie grających Azjatach. Rozpacz.

Wartość naszych piłkarzy z pewnością nie wzrosła, ale dla wielu jest to trampolina do osiągnięcia sportowych i przy okazji finansowych wyżyn. Według transfermarkt.de wartość 19-letniego Kyliana Mbappe wzrosła do 150 milionów euro. Robert Lewandowski będąc w wieku Francuza był wyceniany na… 100 tysięcy euro. Starzy wyjadacze nie zaszli w turnieju daleko, jednak turniej ich nie pogrążył. Tuż po odpadnięciu Portugalii poinformowano o hicie transferowym. Ronaldo przechodzi do Juventusu Turyn za 112 mln euro. Juventus to nie Paris Saint-Germain czy Manchester City, gdzie właściciele-szejkowie sypią petrodolarami na zakup piłkarza niemal w każdym oknie transferowym. Owszem, mistrz Włoch, wspierany przez motoryzacyjnego giganta –FIATa- ma porządny budżet, ale nie zwykł szastać pieniędzmi. Wiadomość o transferze Cristiano Ronaldo do Juventusu Turyn tak rozwścieczyła załogę włoskiej fabryki Fiata w Melfi, że związki zawodowe ogłosiły strajk. W opublikowanym komunikacie można przeczytać m.in., że „wszyscy jesteśmy pracownikami tego samego właściciela” i że „różnica w traktowaniu nie może i nie będzie akceptowana”. Związki zawodowe apelują, by „firma inwestowała w nowe modele samochodów, gwarantujące prace tysiącom ludzi”, a nie marnotrawiła wypracowane środki na astronomiczne wynagrodzenie jednej osoby. Ronaldo ma zarabiać w Juve 30 mln euro rocznie. Średnia roczne wynagrodzenie pracownika fabryki Fiata w regionie Basilicata na południu Włoch to 18 tys. euro. A zatem wynagrodzenie Ronaldo wystarczyłoby na pokrycie pensji blisko 1,7 pracowników fabryki. Dla Włochów takie dysproporcje są nie do przyjęcia… Na pocieszenie – fabryki nie nadążają z produkcją koszulek z numerem 7. Szaleństwo wśród kibiców „Starej Damy” po transferze Ronaldo, przerosło oczekiwania szefów klubu. W sezonie 2016/2017 mistrz Włoch sprzedał 850 tysięcy oficjalnych trykotów. Tymczasem w jeden dzień po oficjalnym powitaniu Portugalczyka w Turynie, nabyto 20 tysięcy koszulek, a kolejne pół miliona zostało z miejsca zarezerwowanych. W ten sposób klub z Turynu lekko licząc zapewnił sobie przychody na poziomie ponad 50 milionów euro (licząc 100 euro za sztukę).

Na następne mistrzostwa trzeba czekać dłużej niż zwykle. Kolejna impreza odbędzie się późną jesienią 2022, co oznacza przerwę 4,5 roku. Może to i dobrze. Przynajmniej w listopadową szarzyznę wkradnie się trochę katarskiego słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code