nowy krok w Nowy Rok

3 stycznia 2017 r. przejdzie do historii GPW jako dzień wdrożenia zasad wynikających z regulacji europejskich z pakietu MiFID II/MiFIR. Spore emocje na rynku wzbudziła dzisiaj rewolucja w zakresie kroków notowań – od teraz o tym, o ile groszy będą mogły jednorazowo wzrosnąć lub spaść ceny danej akcji będą decydowały tabele, które giełda będzie konstruować w oparciu o płynność poszczególnych spółek. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Nowe kroki notowań na GPW” dostępnego na portalu Bankier pl. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowe-kroki-notowan-na-GPW-7565002.html
Nowe kroki notowań to nie tylko ciekawostka, lecz póki co także realny problem. Część z użytkowników Bankier.pl skarżyła się na utrudnienia związane ze składaniem zleceń – systemy informatyczne niektórych domów maklerskich np. pierwotnie akceptują zlecenie z „niepoprawną” ceną i dopiero chwilę później informują o jego odrzuceniu. Niektórzy inwestorzy dają upust swym emocjom na forach internetowych. Jeden z nich pisze: „Tak oto unia zajmuje się kolejnym wydumanym „problemem” komplikującym rzeczy w miarę proste. Paranoja. Nie mogę sprzedać po 1,13 tylko 1,15 albo 1,10.”

Niewątpliwie komplikuje to kwestię płynności na niektórych walorach, w przypadku których była ona dotąd słaba. Większe skoki notowań z pewnością nie poprawią tej sytuacji.

Życzę tylko dobrych/ lepszych wyborów na 2018 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code