Pan Minister

Dziś był względnie dobry dzień na GPW. WIG20 wzrósł ponad 1%. Mimo to warto przyjrzeć się notowaniom polskich spółek energetycznych:
– PGE (-5,02%),
– Tauron (-4,74%),
– Energa (-3,42%),
– Enea (-6,80%).

Wystarczyło jedno zdanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zapowiedział, że w ciągu kilku lat wartość nominalna spółek energetycznych SP wzrośnie o 50 mld zł. Niby nic zdrożnego, a jednak. Polityk zapowiedział uporządkowanie struktury kapitału własnego spółek, tak, by kapitał zapasowy nie był większy od kapitału zakładowego. Ma to zdaniem pana ministra poprawić bezpieczeństwo finansowe spółek. Tyle tylko, że taka zmiana zapisu księgowego wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego. Niemałego.
Procedurę podniesieniu kapitału o 467 mln zł przeszło już PGE. Na początku września walne zgromadzenie zadecydowało, że wartość nominalna jednej akcji spółki wzrośnie z 10 zł do 10,25 zł. W efekcie PGE będzie musiało wpłacić fiskusowi 109,6 mln zł.
To kolejna decyzja polityczna pogrążająca spółki energetyczne w ostatnich miesiącach. Mniejszościowi akcjonariusze odbierają to jako prosty sposób na drenowanie ich kieszeni. Niektórzy wieszczą, że to dopiero program pilotażowy, mający docelowo wycisnąć grube miliardy z innych spółek SP. Miejcie się na baczności akcjonariusze PKO BP, PGNiG, KGHM, PKN Orlen, PZU…

Jeden komentarz nt. „Pan Minister

  1. wojtek

    Cześć,
    Pan minister chyba zapomniał, że to rynek wycenia spółki,a nie pan minister. Jaka jest różnica między ceną nominalną 10, a 10,25 za akcje, poza tym że napycha się ponad 100 baniek do budżetu. Są to pieniądze wyprowadzone tylko po to, aby mniejszościowy nie miał udziału w tej kwocie. Weźmy przykład LPP. Akcje chodzą po 5.000 a nominał wynosi… 2 złote.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code