wyborczy dług?

Ojciec Rydzyk może w krótkim czasie liczyć na 50 milionów publicznych środków. Kilka dni temu usłyszeliśmy o dotacji dla toruńskiej uczelni o. Rydzyka na kwotę 20 milionów. Pieniądze miały pochodzić m.in. z ograniczenia dotacji na teatry. Po nagłośnieniu sprawy w mediach posłowie PiS wycofali się z pomysłu, jednak nie na długo. Pieniędzy na ten cel szukać będą teraz senatorowie. Pewnie już nie w Ministerstwie Kultury, ale w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To przecież bardziej logiczne. Tyle że uczelnia o. Rydzyka jest uczelnią prywatną, a środki są w istocie publiczne. Okazuje się, że i to nie stanowi większego problemu. Budżet państwa ma możliwość dofinansowania także prywatnych inwestycji, jeśli uzna, że służy to obywatelom. Nie powinno więc być problemów ze zrozumieniem, że ważnym interesem społecznym jest kształcenie młodych ludzi na dojrzałych i dobrze przygotowanych do służby społecznej obywateli. 20 milionów złotych na taki cel to pieniądze, które wrócą do państwa w postaci zdrowych owoców edukacji. Poseł PiS, Jarosław Sellin stwierdził: „Czasem instytucje formalnie prywatne są de facto instytucjami publicznymi. – Ta szkoła jest utworzona z prywatnej inicjatywy konkretnej osoby czy środowiska, ale odgrywa ważną rolę publiczną, daje Polsce bardzo dobre kadry – podkreślił. – Z właściwych źródełek należy się jej wsparcie”.
Cóż więcej dodać? Chyba nic. Wszystko wydaje się jasne. No może poza jednym. Na co potrzeba aż 20 milionów? Budowę drugiej szkoły? Sam o. Rydzyk odżegnuje się od nacisków na wsparcie swojej uczelni. Radio Maryja podaje następującą wypowiedź ojca: „W związku z krążącymi informacjami czy może dezinformacją o 20 mln zł dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, które miały być poddane pod głosowanie w Sejmie w związku z planowanym budżetem, pragnę wyjaśnić, że nie zwracałem się do nikogo o takie wsparcie dla uczelni”. Chwilę później dodaje: „Jestem jednak bardzo wdzięczny ludziom, którzy troszczą się o naszą uczelnię, także posłom Rzeczpospolitej. Bardzo dziękuję”.
Równolegle okazało się, że inna fundacja o. Rydzyka może liczyć na jakieś 30 milionów. Chodzi o dotację na odwierty geotermalne, które przyznano fundacji Lux Veritatis w 2007 roku, jeszcze za rządów PiS.Po wyborach nowe władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej cofnęły tę decyzję. Lux Veritatis pozwała NFOŚiGW, a proces toczy się do dziś. Teraz nowe władze Funduszu wskazane przez ekipę PiS chcą zawrzeć ugodę i wypłacić dotację. A że nowy szef Kazimierz Kujda, był właśnie tym prezesem NFOŚiGW, który w 2007 roku przyznał dotację, to w zasadzie…
Skąd ta hojność nowej władzy? Można przypuszczać, iż jest to wynikiem medialnego wsparcia PiS podczas wyborów. KRRiT wskazuje, że w Telewizji Trwam na 16 godzin i 15 minut o wyborach 16 godzin było prezentacją jednej tylko partii. Jest również faktem, że w wyborach nie tylko PiS prezentował poglądy, które nie są sprzeczne z nauką Kościoła (inną było PSL). Wobec tego można stwierdzić, że nie chodzi o ferowanie nauk kościoła a o jawne zaangażowanie polityczne kościelnych mediów.
Tylko dlaczego każdy ma się do tego dokładać?

6 komentarzy nt. „wyborczy dług?

 1. Jarosław Ostrowski

  Tak na marginesie, odnośnie zgodności z nauką Kościoła.
  Nie pamiętam jakie poglądy w kampanii wyborczej prezentował PSL, za to pamiętam jakie poglądy prezentował w trakcie głosowań.
  W tej kwestii pomocny jest latarnik.info

  Odpowiedz
 2. Lodzia

  Wisienką na torcie do tego wpisu są notowania naukowe uczelni wyszukane i przedstawione przez znającego się na problematyce E. Kulczyckiego. Uczelnia w bazie Web of Science oraz w Scopusie nie ma żadnej publikacji. Nie jakaś jej pojedyncza katedra czy instytut. Jej wszyscy pracownicy… Łącznie…

  Odpowiedz
 3. Karol B24

  No cóż, wybraliśmy taką władzę więc będziemy musieli się przyzwyczaić że przez najbliższe lata będziemy informowani o takich kwiatkach 🙂

  Odpowiedz
 4. Justyna

  Tak duże pieniądze można zdecydowanie lepiej zainwestować na przykład w nowe przedszkola czy sale gimnastyczne. Lepiej nie wkładać pieniędzy tam gdzie jest ich pełno.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code