Loteria narodowa

Pragnienie wygrania jest w polskim narodzie bezgraniczne. Podczas pierwszego miesiąca narodowej loterii paragonowej Polacy zarejestrowali blisko 17 milionów paragonów fiskalnych. Średnio na godzinę rejestrowano około 23 tys. paragonów, dziennie – pół miliona! Ostatniego dnia października Polacy zarejestrowali ponad 2,3 miliona paragonów. Jeśli ktoś zarejestrował jeden paragon to prawdopodobieństwo wygrania samochodu opel Astra było mniejsze niż trafienie „szóstki” w lotka. Nie zniechęca to rodaków. Analiza forów internetowych pokazuje, że wielu z nas zgłasza wiele paragonów, często nie swoich, na kwoty przewyższające dochody gospodarstwa domowego. Mój kolega będący kierownikiem jednego z Lidli w Gdyni stwierdził, że po wprowadzeniu loterii zmieniło się jedno – opustoszały kosze na śmieci. Kiedyś paragony walały się wszędzie – teraz wymiecione.
Loteria jest sprytnym sposobem walki z unikaniem opodatkowania, bo sami konsumenci mają eliminować szarą strefę, domagając się paragonów. Skala zainteresowania zaskoczyła chyba samych pomysłodawców. To dobrze, że państwo edukuje społeczeństwo, jednak prawdziwy problem VAT leży gdzie indziej i dotyczy wielomilionowych wyłudzeń dokonywanych przez zorganizowane grupy przestępcze tworzących przedsiębiorcze hybrydy i parających się np. tzw. przestępstwami karuzelowymi. W zeszłym roku szacunki dotyczące luki podatkowej w VAT – czyli tego, co budżet teoretycznie powinien dostać, a nie dostał – wynoszą od 39 mld zł do 47 mld zł. To oznacza, że gdyby ją wyeliminować, zniknąłby problem deficytu budżetowego. Wyłudzenia VAT nie są polską specjalnością. Średnio w UE luka w VAT to 16 proc. wpływów; w Polsce – 22 proc. W niektórych krajach – np. w Rumunii – sięga aż 44 proc. Przykład Finlandii gdzie luka nie przekracza 5 % pokazuje, że z oszustwami można skutecznie walczyć. To czy narodowa loteria poprawi te wskaźniki w Polsce pokaże czas. Finlandii w Polsce z tego jednak raczej nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>