Lex OFEx

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż przeniesienie aktywów z OFE do ZUS jest zgodne z ustawą zasadniczą. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Marek Zubik, uzasadniając wyrok w sprawie zmian w systemie emerytalnym wyjaśnił, że płacenie składki jest obowiązkiem ubezpieczonych. „Środki pochodzące ze składki emerytalnej nie mogą być zatem rozumiane w sensie konstytucyjnym jako własność prywatna ubezpieczonych”. Są to zatem środki publiczne, z którymi włądza może zrobić, co zechce. Gdyby Trybunał uznał je za prywatne, oznaczałoby to , że państwo nie miałoby prawa po nie sięgnąć. 

Naturalnie wyrok Trybunału jest korzystny dla państwa. Gdyby ocena byłaby inna, naruszyłoby to bezpieczeństwo finansów publicznych i mogłoby doprowadzić do trudno wyobrażalnych skutków. Myślę sobie jednak, że źle się stało, iż 15 lat temu jedni mówili, że OFE to ratunek dla przyszłych emerytów, a dziś okazuje się, że to „kula u nogi” i nadrzędny problem finansów publicznych państwa. Ubezpieczeni zostali potraktowani przez ustawodawcę w sposób paternalistyczny, w myśl zasady, że władza publiczna wie lepiej, co jest dobre dla jej obywateli. Dziwi mnie postrzeganie całej sprawy przez wysokiej klasy ekonomistów. Z jednej strony twierdzą, że dyfersyfikacja w ramach OFE to puste deklaracje (uznają OFE za nietrafiony pomysł). Z drugiej postulują konieczność uczciwej i rzetelnej debaty o systemie emerytalnym, której nigdy nie było w naszym kraju. Nie wiem co dałaby debata na temat, w którym 95 % społeczeństwa nie wie o co chodzi a pozostała część która wie, ma na ten temat odmienne zdanie (http://www.polskieradio.pl/42/3165/Artykul/1516433,Po-wyroku-Trybunalu-Konstytucyjnego-ws-OFE-nadal-wiele-pytan-dotyczacych-funduszy-i-systemu-emerytalnego). Zresztą trudno określić kto ma rację, bo trudno przewidzieć, co się wydarzy na rynkach finansowych w nadchodzących latach.
Jedno jest pewne. Decyzja dotycząca przeniesienia środków z OFE do ZUS miała fatalne skutki dla naszej Giełdy. Potwierdzą to wszyscy Ci, którzy na niej inwestują (również przyszli emeryci bezpośrednio, czy za pośrednictwem funduszy). Płynność rynku jest wręcz tragiczna. Dużo gorsza niż przed utworzeniem OFE. WIG 20 pikuje. Przebicie 2000 pkt wydaje się kwestią jednej sesji. Inwestorzy uciekają, bo boją się dalszych decyzji, w tym całkowitej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych i narastającej podaży akcji. Uciekają i długo nie wrócą, bo zaufanie do rynku (czyt. decyzji państwa) trudno będzie odbudować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code