prezent od ZUS

 

Wreszcie przyszedł. List z ZUS, w którym po raz pierwszy (przynajmniej w mojej karierze zawodowej) Zakład informuje swoich klientów o prognozowanej wysokości emerytury. Nie jest to miła lektura. Osobiście się tego spodziewałem. List ostatecznie rozwiał moje wątpliwości co do tego jak (nie) będzie wyglądało moje życie na emeryturze. Obawiam się, że nie tylko moje, ale większości obecnych trzydziesto-, czterdziestolatków. Kilka faktów:
Moja hipotetyczna emerytura została wyceniona na 2017,85 złotych. Przyznaję. Jest to kwota niemała. Moja żona, która prowadzi od 15 lat własną działalność gospodarczą i co miesiąc odprowadza „haracz” bez względu na to, czy są klienci, czy nie, może liczyć na niecałe 610 złotych. Ciekawe jest to, że średniomiesięczna kwota składek odprowadzanych przeze mnie i moich pracodawców w 2012 roku wyniosła 1292 złote (z wyłączeniem składek odprowadzanych na OFE). To daje 64 % kwoty hipotetycznej emerytury!! Rozbój w biały dzień.
Czytam więc pismo przewodnie i nie wierzę.
1.      „Zawarte w informacji dane mają istotne znaczenie dla jakości Państwa życia po przejściu na emeryturę.”
Pytam jakiej jakości? Jakiego życia? Toż przecież, jeśli nie zaczniemy sami dbać o swoją przyszłość (np. trzeci filar) , to czeka nas bryndza. Świadomość takiego stanu rzeczy to zresztą największa moim zdaniem wartość dodana przesłanej informacji.
2.      „Zgromadzone na koncie środki, które co roku są waloryzowane, będą decydować o wysokości przyszłej emerytury. Proszę nie zapominać o tej zależności, gdy będą Państwo dokonywać wyborów zawodowych i życiowych.”
 
Brzmi groźnie. Naturalnie będę pamiętał o tej zależności. Szczególnie wtedy, gdy przyjdzie mi wybierać OFE czy ZUS. OFE to nie mistrzowie pomnażania pieniędzy, ale wolę to niż waloryzację ZUS. Ryzyko biorę na siebie.
 
3.      „Praca bez opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne dziś oznacza skromną emeryturę w przyszłości”.
Zatkało mnie. Czyli moja emerytura skromną nie będzie. Ciekawe, co na to moja żona…

Jeden komentarz nt. „prezent od ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code