debiut giełdowy

 

Nie chodzi jednak tym razem o nową spółkę, a nowy indeks WIG30, który wczoraj po raz pierwszy wyświetlił się na ekranach przy Książęcej. Powiększy on grono dotychczasowych, kilkunastu w sumie indeksów na warszawskim rynku, nie zastąpi jednak wprost dotychczasowego WIG20, który jeszcze przez ponad dwa lata będzie wyświetlał się u boku nowego. Po co ta zmiana? Powodów było kilka.

Po pierwsze, gdy jeszcze w latach 90. powstawał WIG 20 na parkiecie notowanych było około 50 spółek. Dziś mamy ich jakieś 400. Taka dysproporcja powodowała, iż duża część znaczących dla naszej gospodarki podmiotów po prostu nie mieściła się w gronie „blue chipów” . Stanie na bocznym torze niesie za sobą wiele niepożądanych następstw: mniejsze zainteresowanie spółką, a więc i mniejsza płynność, niższe obroty, mniej wiarygodna wycena itp. Znalezienie się w gronie tuzów, to dla spółki notowanej na giełdzie wielka nobilitacja, za którą idą pieniądze funduszy i zagranicznych inwestorów. Analitycy nie zaprzątają sobie głowy badaniem 400 spółek. Wybierają spośród tych największych i najbardziej płynnych. Do tej pory 20 „blue chipów” generowało 70 % obrotów całej giełdy.

Po drugie w WIG 20 za duża była przewaga banków. Sprawiało to, że indeks ten był bardzo zbliżony do sektorowego, nie odzwierciedlał sytuacji w całej gospodarce, a jedynie w sektorze bankowym. W WIG30 waga banków ulegnie zmniejszeniu. Tylko dwa z dziesięciu nowych podmiotów to instytucje bankowe.

Podobnie rozszerzenie indeksu ma na celu ograniczenie znaczenia jednej spółki. Zdarzało się, iż „waga” KGHM, czy PKO BP grubo przekraczała 10 %.

Wreszcie pojawienie się WIG 30 otwiera nowe możliwości dla największych spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które zainteresowane są obecnością w głównym indeksie warszawskiego parkietu.

Konsekwencją wprowadzenia indeksu WIG 30 będą zmiany w indeksach średnich i małych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Od marca 2014 r. na GPW ma ruszyć publikacja indeksów WIG 50 oraz WIG 100, które mają zastąpić dotychczasowe indeksy: mWIG40 oraz sWIG80. Ale to dopiero przed nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code