Po co Grecji Unia, a Unii Grecja?

 

Po raz kolejny problemy Grecji dają się we znaki. Po kilku miesiącach względnego spokoju od paru dni mamy powtórkę z niemiłej rozrywki. Rynki finansowe okazują swą słabość objawiającą się w wysokich amplitudach wahań kursów. Rykoszetem obrywa także Polska. Od zakończenia długiego majowego weekendu kurs PLN/EUR obniżył się o ok. 6%, w tym czasie WIG 20 zsunął się jakieś 150 punktów. W Europie pojawia się wiele nieprzychylnych Grekom komentarzy. Coraz głośniejsze są nawoływania do opuszczenia przez Helladę strefy euro. Nerwy puszczają nawet najbardziej cierpliwym, a oliwy do ognia dolewają sami Grecy, którzy żądają powrotu do drachmy, nie zdając sobie chyba do końca sprawy z konsekwencji takiego działania.

Nie trzeba się głowić nad reperkusjami wyjścia Grecji ze strefy euro. W ostatnim czasie opublikowano szereg raportów, które z określonym prawdopodobieństwem wskazują na możliwy przebieg zdarzeń na wypadek realizacji tego scenariusza (co interesujące jak podaje Centre for Economics and Business Research prawdopodobieństwo opuszczenia przez Grecję Eurolandu w tym roku kształtuje się na poziomie 60 %; według analityków Citygroup secesja Greków jest jeszcze bardziej prawdopodobna – wynosi 75% ). W raportach tych rozstrzygane są zazwyczaj dwa scenariusze: jeden – na wypadek wyjścia jednego kraju (Grecji) oraz drugi, uwzględniający całkowity rozpad strefy euro. Analizy te nie pozostawiają cienia wątpliwości, iż w jednym i drugim przypadku koszty byłyby niewspółmiernie wysokie w relacji do, jak się wszystkim wydaje, dużych przepływów związanych z pomocą dla zadłużonych państw. Obydwa scenariusze przyniosłyby drastyczny spadek kursów nowych walut narodowych. Zakłada się, że deprecjacja nowej greckiej drachmy  w stosunku do euro wyniosłaby nawet 80 %. Skutkiem tego byłby wzrost kosztów obsługi krajowych długów denominowanych w euro, problemy kredytobiorców i dalej samych banków. Tak duża deprecjacja przełożyłaby się nawet na kilkudziesięcioprocentowy wzrost inflacji, przy jednoczesnym spadku na rynkach akcji i nieruchomości. To, że sytuacja Grecji będzie beznadziejna można się było spodziewać, pozostaje jednak pytanie, jak zareagują inne kraje, które po ewentualnym wycofaniu się Grecji w obszarze euro pozostaną?
Szczególną uwagę zwraca się w tych raportach na sytuację państw tzw. rdzenia (Niemcy, Holandia). Podkreśla się, iż przeciętny skumulowany w latach 2012-14 spadek PKB w tych państwach oscylowałby w przedziale 5-7 %. Wystąpiłoby duże prawdopodobieństwo spadku aktywności gospodarczej i deflacji ze wszystkimi tego negatywnymi  konsekwencjami. Utrudniłoby to realizację założeń polityki fiskalnej przyczyniając się do wzrostu deficytów budżetowych i długu publicznego.

 

Wyjście Grecji z unii walutowej nie jest więc pożądanym dla reszty Europy rozwiązaniem. Jedno jednak nie ulega wątpliwości. Żeby pomoc dla Grecji miała jakikolwiek sens, sami Grecy muszą wyrażać wolę jej przyjęcia. Uszczęśliwianie na siłę jest bezzasadne i w kolejnych tygodniach rodzić będzie niepotrzebne animozje pomiędzy pozostałymi członkami ugrupowania.

3 komentarzy nt. „Po co Grecji Unia, a Unii Grecja?

 1. Anonim

  A ja jestem za tym, żeby Grecja wyleciała z hukiem. Niewdzięcznicy winą obarczają całą resztę, tylko nie siebie. Dlaczego Polska, w tym przecież ja również, ma ponosic koszty takiego zachowania znanych ze swojego nieróbstwa Południowców? Raporty obrazują tylko prawdopodobieństwo jakiegoś scenariuszza, ale jak będzie, Bóg jeden tylko raczy wiedziec. Może po krótkim okresie depresji wszystko wróci do normy. Warunek postawiłbym jeden: pozostałe kraje grupy południowej nie mogłyby pójśc w ślady Greków.

  Zdzisiek Z.

  Odpowiedz
  1. Anonim

   Jeżeli Grecja wystąpi ze strefy Euro odbije się to na całej Unii. Tylko jak przekonać Greków, zeby chcieli sobie pomóc ?

   Andrzej Szymański

   Odpowiedz
   1. Anonim

    Tak mi się wydaje, że na miejscu Greków też byłoby mi trudno przystosować się do gorszego. Po prostu przez lata mieli lepiej niż cała reszta.

    K.Z.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code