grecki poker

Miesiące przygotowań, setki godzin negocjacji i politycznych przepychanek. Wreszcie udało się pogodzić greckich dłużników z europejskimi wierzycielami. Redukcja długu o 50% to jednak dla Greków niewystarczający bonus. Nieoczekiwanie premier Papandreu ogłosił przeprowadzenie społecznego referendum w sprawie akceptacji pakietu ratunkowego. Zapowiedź referedum w sytuacji, gdy zostały ustalone wszystkie warunki pomocy pokazuje, że Grecy próbują ugrać jeszcze więcej ustępstw. Oczywisty jest bowiem wynik głosowania nieprzychylnego jakimkolwiek reformom greckiego społeczeństwa. W całym tym zamieszaniu nie chodzi tylko o kolejne miliardy, ale przede wszystkim o podważenie sensu budowy Wspólnoty, solidarnego działania na jednym rynku. Nie ma chyba unijnego polityka, który nie byłby zaskoczony greckim "pokerem", choć z pewnością taki scenariusz też musiał zostać uwzględniony. Pojawia się pytanie, na ile zdeterminowana będzie Kanclerz Merkel w forsowaniu dalszej pomocy dla Greków.  Czy nie lepiej byłoby sprawdzić karty Greków (wszyscy wiedzą, że nic w nich nie ma), pogodzić się ze stratą na poziomie 100% i zredukować liczbę państw strefy euro do 16?

3 komentarzy nt. „grecki poker

 1. Anonim

  Od 1826 roku Grecja podobno bankrutowała już 5 razy, więc może to po prostu siła przyzwyczajenia :)
  A tak poważnie, to karty już dawno są odkryte. Sama redukcja długu o 50% niewiele Grecji pomoże. Premier Papandreu postępuje pragmatycznie, w ustroju demokratycznym polityk chcący utrzymać się na powierzchni musi uzyskać zgodę społeczeństwa na głębokie i bolesne reformy. A to, czy ją otrzyma, jest zupełnie inną kwestią.
  Swoją drogą bankructwo Grecji i powrót do drachmy to – moim zdaniem – dla Greków chyba najlepsze rozwiązanie. Szkoda tylko, że tak przeciągane w czasie, powinno nastąpić już co najmniej kilka miesięcy temu.
  Wiesiek Czubek

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>