miliardy, biliony, co za różnica…

 

Jesteśmy w ostatnich tygodniach zasypywani informacjami o kwotach, w przypadku których trudno doliczyć się kolejnych zer. Tylko podczas ostatniego szczytu w Brukseli usłyszeć mogliśmy o szeregu postanowień wyrażonych przynajmniej w miliardach euro. Oto niektóre przykłady:
–  wierzyciele prywatni zredukują zobowiązania Grecji o 50 proc. czyli o 105 mld euro,
–  strefa euro przygotuje gwarancje na 30 mld euro, które będą stanowiły zabezpieczenie wypłat ze zrestrukturyzowanych obligacji w przyszłości,
– strefa euro i MFW udzielą Grecji dodatkowej pomocy w wys. 100 mld euro,
– siła finansowa Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej(EFSF) ma się zwiększyć do około biliona euro z obecnych 440 mld euro.

Co ciekawe w przypadku funduszu EFSF pomoc w dokapitalizowaniu zaoferowały kraje spoza Europy, w tym Chiny, które według nieoficjalnych informacji byłyby gotowe przekazać w postaci gwarancji i pożyczek do 70 mld euro. Czy to początek Unii Chińsko-Europejskiej? A może Unii Europejskiej made in China? Nikt rozsądnie myślący nie przypuszcza chyba, iż pomoc ta ma znamiona bezinteresownej.
W natłoku tych niebotycznych kwot przemknęła niezauważona, wywołująca uśmiech informacja, będąca przyczynkiem prawdziwej burzy u naszych zachodnich sąsiadów. Ministerstwo Finansów Niemiec przyznało, że przeoczono ponad 55 mld euro, które teraz zasilą budżet państwa. Pieniądze zapodziały się prawdopodobnie w roku 2009, kiedy państwo niemieckie przejmowało kontrolę nad bankrutującym bankiem HypoReal Estate. Wpadka wyszła na jaw dopiero teraz. Odkrycie 55 mld euro to świetna wiadomość dla budżetu Niemiec. Oznacza między innymi, że dług publiczny kraju spadnie o bagatela trzy punkty procentowe.
Sam minister finansów Niemiec nie ma jednak powodów do radości. Opozycja zarzuca mu, że liczy już tylko biliony nie dbając o miliardy. Oby tylko nie przeszedł na amerykański format, gdzie billion to miliard:)
A właściwie, miliardy , biliony, co to (dla nich) za różnica…
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code