25 rok akademicki rozpoczęty!

Rozpoczął się nowy rok akademicki, w tym roku szczególnie uroczyście zainaugurowany na ZiE, bo to przecież jubileuszowy. Każdy rozpoczynający się rok, przynosi nowe pytania o przyszłość wydziału, a ten jubileuszowy szczególnie do takich pytań nastraja.

W roku 1993 wydział startował z garstką pracowników, którzy – można chyba bez ujmy dla nikogo powiedzieć – byli zbieraniną w dużym stopniu dosyć przypadkową. Kilkanaście osób, znało się z poprzednich jednostek, w których pracowało, reszta powoli dołączała do tego grona. Wydział nie miał jakiejś szczególnej specjalizacji, nurty badawcze dopiero się wyłaniały – każdy próbował coś sobie znaleźć, tworzyły się powoli zespoły, w dużym stopniu w obrębie katedr. A tych także przybywało, i można by na tym całą historię zakończyć, zapożyczając nieśmiertelny zwrot –i żyli długo i szczęśliwie. Ale zanim doszliśmy tu gdzie dzisiaj jesteśmy, kilka razy zmieniła się ustawa, regulująca nasze działania. Wraz ze zmianami ustawy, zmieniały się także pomysły na rolę uczelni, kształcenia, prowadzonych badań, uzyskiwanych stopni i tytułów …… . Udawało nam się do tego dostosowywać, czasem bezboleśnie, czasem ze stratami. I oto stoimy przed kolejną zmianą ustawy – tym razem rewolucyjną, która może także oznaczać rewolucyjne zmiany na całej uczelni. Ale jesteśmy już o 25 lat starsi doświadczeniem, dostaliśmy się także do grona najlepszych wydziałów w naszej dziedzinie w Polsce. A co najbardziej cieszy, znaleźliśmy się na czwartym miejscu pod względem liczby publikacji, na 91 ocenianych jednostek w tej parametryzacji.

Tak więc rozpoczynając nowy rok akademicki, możemy patrzeć bez obaw na czekające nas zmiany. A jak powiedział prof. Kozioł w trakcie panelu NKN, poradziliśmy sobie z KRK, to i z nową ustawą sobie poradzimy. I tego się trzymajmy.