Jeszcze o Erasmusie

Wczoraj na wydziale gościliśmy przedstawiciela jednej z najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii- Uniwersytetu w Cranfield. To nasz stosunkowo „nowy” partner w programie ERASMUS- umowę o współpracy podpisaliśmy bowiem zaledwie dwa lata temu i to za sprawą naszej studentki (już absolwentki), której bardzo zależało na podjęciu tam studiów. Uniwersytet w Cranfield to uczelnia kształcąca na poziomie studiów magisterskich i doktoranckich, nie ma tam programów tzw. undergraduate i to jest być może główny powód dla którego wymiana na poziomie studiów magisterskich jest w ogóle możliwa. Większość brytyjskich uczelni nie jest zainteresowana przyjmowaniem studentów z zagranicy na studiach drugiego stopnia, a to z prostej przyczyny- studia te w żaden sposób nie są dofinansowane z budżetu państwa i uczelni szkoda każdego miejsca, bo słono mogą za nie policzyć.

Uniwersytet w Cranfield zajmuje pierwsze miejsca w wielu rankingach uczelni brytyjskich, w tym pod względem grantów pozyskiwanych na badania, jakości prowadzonych badań, czy też internacjonalizacji studiów. Kształci w sposób bardzo elitarny- studenci pracują w niewielkich międzynarodowych grupach projektowych, przygotowują tez projekty indywidualne zamawiane przez współpracujące z uczelnią przedsiębiorstwa- to stanowi zresztą jedno ze znaczących źródeł finansowania uniwersytetu.
W Polsce Cranfield współpracuje z kilkoma uczelniami wyższymi (Linda, nasz gość, użyła tutaj sformułowania ”top Polish universities”), głównie z Warszawy i z południa kraju. Na naszych studentów studiów II-go stopnia czekają w Cranfield trzy „darmowe” miejsca na rocznych studiach magisterskich. Niestety na wczorajszym spotkaniu z przedstawicielem uczelni pojawiły się tylko trzy osoby… i to pomimo informacji o spotkaniu w różnych miejscach na wydziale. Słaba oferta? Niska świadomość? Kwestie finansowe? Język?
10 marca planujemy kolejne spotkanie, tym razem z przedstawicielami VIA University College Horsens (Dania), którzy przedstawią ofertę dla studentów studiów I-go stopnia. Tam również istnieje możliwość zdobycia dyplomu inżynierskiego po roku studiów według ustalonego programu i odbyciu praktyki zawodowej. Serdecznie zapraszamy!

Jeden komentarz nt. „Jeszcze o Erasmusie

 1. Anonim

  Ajj Pani Dziekan, totalny brak informacji:
  na stronie, btw slider coś nie działa, strona nie chodziła jakiś czas temu kilka godzin…
  na wydziale – zero plakatów, informacji wiszącej wydrukowanej
  w necie, tutaj w blogach

  Może fanpage WZiE na fb, albo fanpage WRS WZiE – podam przyład Parlamentu Studentów AM w Gdyni, tworzą stronę każdego ważnego wydarzenia i na tego typu spotkania przychodzi 50 osób
  skoro są blogi, niech będzie i facebook

  Absolwent

Możliwość komentowania jest wyłączona.