Coronawirus

W „Wizjonerskich Organizacjach” J. Collinsa i J. Porrasa czytamy, że firma Merck po II wojnie wprowadziła na rynek japoński streptomycynę, co pozwoliło zwalczyć gruźlicę. Dalej czytamy, że Merck na tym nie zarobił żadnych pieniędzy. I nie był to przypadek, że to właśnie firma Merck ze wszystkich amerykańskich firm farmaceutycznych miała (w 1991 r.- czyli niemal pół wieku po zakończeniu wojny) największy udział w rynku japońskim. Autorzy tej informacji stwierdzają „nigdy nie wiadomo, jakie będę długoterminowe skutki takich akcji, ale wygląda na to, że opłaca się robić takie rzeczy” Ja bym dodał, za prof. Bar-toszewskim: nie tylko opłaca się, ale wypada być przyzwoitym.

Dzisiaj temat jest jeden – Coronawius i co dalej? Towarzyszy temu, oględnie mówiąc zwiększone zainteresowanie zakupami wszystkiego, co wydaje się, choć niekoniecznie jest niezbędne. Ta sytuacja nie mieści się w potocznym rozumieniu określenia ‘zwiększona konsumpcja’. Gdyż to jest raczej zwiększenie zapasów domowych i ich magazynowanie. Zachowania ludzkie są zrozumiałe. Mam nadzieję, że krótkotrwałe. Ale zauważa się niepokojące zjawisko podnoszenia cen na towary, na które popyt gwałtownie wzrasta. Z ekonomicznego punku widzenia pewnie to nic nadzwyczajnego, ale czy ma to cokolwiek wspólnego z przyzwoitością.

Mam nadzieję, że zagrożenie Coronawirusem za jakiś czas, oby jak najszybciej minie i nie dotknie nas w zbyt dużym stopniu. Życzyłbym sobie, aby po tym trudnym czasie, handlowcy, którzy wykorzystując obecne zachowania, czyli zachowując się nieprzyzwoicie, chcieli się szybko dorobić, a w moim rozumieniu stali się spekulantami, stracili klientów. Na szczęście mamy gospodarkę wolnorynkową i monopoli jest niezbyt wiele.

5 komentarzy nt. „Coronawirus

 1. aldona

  Krzysztof,
  w tej chwili tylko zbiorowa mądrość dążąca do racjonalności zachowań może nam pomóc.
  Tajwan wprowadził restrykcyjne przestrzeganie – w sumie standardowych – procedur i dzięki temu mimo, że jest blisko Chin ma bardzo niski poziom zachorowań.
  U nas (UE Katowice) dzisiaj zwyciężyło dobro wspólne i podjęta została racjonalna decyzja o wstrzymaniu biegu procedur wyborczych – to cenne zachowanie z punktu widzenia zarządzania publicznego.
  Zatem myjmy ręce, pijmy dużo ciepłej wody, pukajmy gardło, mierzmy temperaturę, pierzmy po przyjściu z tzw. dworu ubrania i bierzmy gorący prysznic. I co równie ważne starajmy się myśleć pozytywnie w perspektywie troski o siebie i innych ludzi dookoła.
  Aldona

  Odpowiedz
 2. Dominik

  Krzysztofie,

  jest niedziela i wiemy dużo więcej niż Ty pisząc powyższe w czwartek. Mamy pandemię tym gorszą od znanych ludzkości, że virus jest produktem inżynierii genetycznej. Każde narzędzie może być użyte do dobrego i złego. Na przykład nóż do smarowania masłem chleba przez jednego i do zabijania człowieka przez drugiego człowieka. Motywy i efekty działania człowieka podlegają ocenie moralnej od zawsze. Mamy mnóstwo wykształconych wokół, ale nie koniecznie mądrych. Czytam księgi mądrościowe, inne \”od deski do deski\” i pozostaję niepoprawnym optymistą. Pewien Chińczyk przypuszcza, że Europa upora się z koronawirusem w czerwcu. Jak sądzę, u nas wyborów rektora 31. marca nie będzie. O rzeczasz ważnych, przewodnik na czas kryzysu z wczorajszego dnia znajdziesz pod linkiem:
  http://wiez.com.pl/2020/03/14/jako-kosciol-wlasnie-zdajemy-powazny-egzamin/?fbclid=IwAR2IdTURYL8l_odZFoTad_VG26BxN7P8z3-aJYhLsu3WESUJN6um-hHEbvE

  Odpowiedz
 3. Krzysztof Leja

  Prof. Bogusław Nierenberg zwrócił mi uwagę, że stwierdzenie: „Jeżeli nie wiesz, jak się zachować, zachowuj się przyzwoicie” pochodzi z felietonów Antoniego Słonimskiego, w których pisał, ze tym celnym powiedzeniem posługiwał się jego ojciec, warszawski lekarz. Bardzo dziękuję Zacnemu Koledze za tę uwagę i serdecznie pozdrawiam
  Krzysztof Leja

  Odpowiedz
 4. Rafał

  Takie zachowanie rynkowe to po prostu walka o przetrwanie, w tak nieprzewidywalnych warunkach popyt dzisiaj rośnie, jutro może spaść do zera, jednak z przyzwoitością faktycznie nie ma to nic wspólnego

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code