Zarządzanie relacjami czy zarządzanie zasobami ludzkimi

Określenie zarządzanie zasobami ludzkimi, mimo, iż jest w powszechnym użyciu, budzi mój sprzeciw. Z prostego powodu, gdyż dotyczy ludzi, a brakuje mu pierwiastka humanistycznego. Zasoby mogą być materialne i niematerialne, a podstawowym zasobem ludzi, których trudno byłoby zaliczyć do zasobów niematerialnych, jest niematerialna wiedza. Czy nie byłoby zręczniej używać określenia zarządzanie ludźmi? A może, idąc krok dalej, czy zamiast zarządzania zasobami ludzkimi, nie należałoby używać określenia ‘zarządzanie relacjami’, odnosząc je, co oczywiste do ludzi.

Na fali zmian w szkolnictwie wyższym, coraz częściej słyszy się o zamiarach tworzenia w uczelniach działów zarządzania zasobami ludzkimi, nazywanych, posługując się dość powszechnym określe-niem, działami HR. Używając tego skrótu, unika się wyrażanego wprost określenia zasoby i nawiązuje się do określenia o rodowodzie biznesowym.

Inną, niemniej ważną kwestią jest usytuowanie działu HR. W modelu organizacji opartej na wiedzy, a takimi organizacjami są, a przynajmniej powinny być instytucje akademickie, dział HR powinien być przeniesiony z poziomu operacyjnego na poziom strategiczny, a jego lider powinien być członkiem zarządu organizacji. Nawiasem mówiąc, przed ponad 20 lat osoba zatrudniona na stanowisku Director of Personnel Services w Uniwersytecie w Glasgow, którego zakres obowiązków miał się nijak do rodzimych działów pracowniczych, pełnił funkcję jednego z sześciu członków zarządu tego uniwersytetu. Dodam, że notowanego w 2018 r. w drugiej połowie drugiej setki Rankingu Szanghajskiego.

Z uwagi na złożoność zadań stojących przed uczelniami w najbliższych latach, proponowałbym rozważyć tworzenie zespołów wspierających rektora w kształtowaniu i doskonaleniu relacji między ludźmi. Te są nie do przecenienia, gdyż to one będą miały istotny wpływ na sukces lub porażkę w trudnym procesie wdrażania zmian w uczelniach. Nie wystarczy bowiem odwaga, która jest z pewnością potrzebna, niezbędne jest też zaplecze, a mówiąc inaczej odpowiednie relacje, których kształtowanie w przypadku środowiska akademickiego jest niezwykle delikatnej natury. Dlatego, jeśli tworzyć takie zespoły i nazywać je używając skrótu HR, proponowałbym go rozwijać jako zarządzanie relacjami (human relations), a nie zarządzanie zasobami ludzlimi (human resources).

3 komentarzy nt. „Zarządzanie relacjami czy zarządzanie zasobami ludzkimi

 1. Dominik

  Hmm…, ‚zarządzanie ludźmi’ jest lepsze, ale też niezręczne i pewnie dlatego nie przyjęło się w Polsce. Polak nie lubi jak ktoś usiłuje nim zarządzać. Naturalniejsze byłoby ‚zarządzanie pracą ludzi’, a może jeszcze trafniejsze ‚zarządzanie wykorzystaniem zdolności ludzi’. Lepsze, niestety aż cztero wyrazowe. Z drugiej strony, skoro już nam Polakom ‚HR’ kojarzy się z zarządzaniem, warto tu wspomnieć o stosunkowo młodym zjawisku zarządzania przez emocje zamiast zarządzania przez fakty. Pisze o tym Timothy Snyder, wyróżniający się amerykański znawca historii Europy Środkowej i Wschodniej, w takich książkach jak „O tyranii, dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”, „Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka”, albo jeszcze szerzej, pisarz polski, Jacek Dukaj w książce „Po piśmie”. Polecam. Wakacje sprzyjają czytaniu dobrych książek. Uczelnia to taka mała cząstka świata. Zgadzam się. Na uczelniach określenie ‚zarządzanie relacjami’ byłoby najlepsze. Dla nas zrozumiałe i pozbawione cienia przymusu. Dodatek ‚międzyludzkimi’ nie pozostawiałby wątpliwości chociaż istotnie wydłużał samo określenie problemu.
  Pozdrawiam
  Dominik

  Odpowiedz
 2. Karolina Wysocka

  Bardzo słusznie! Myślę, że współczesne rozumienie kwestii HR na uczelni najlepiej obrazuje pojęcie zarządzania talentami (talent management). Niestety polskie uczelnie z wielu względów pozostają poza głównym nurtem (z ang. mainstreamem). To wielka szkoda, bo nauka jest jednym z bardziej globalnie uniwersalnych platform porozumienia i rozwiązywania problemów w naszym separującym się politycznie świecie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code