Stygmatyzacja wiekowa

Wiek jest faktem. Każdy wiek ma swoje prawa. Jednak wiek metrykalny a wiek, nazwijmy go rzeczywistym, który jest cechą osobniczą, często różnią się znacząco od siebie. In plus lub in minus. Znam dziewięćdziesięciolatków o dziecięcej ciekawości świata, znam też dwudziestoletnich młodzieńców, którzy pytani o zainteresowania, najchętniej poprosili by o inny zestaw pytań.
Od pewnego czasu w polityce naukowej, w zakresie przyznawania naukowych konfitur – dobrze, że takie są, obowiązują kryteria wiekowe. Niektóre z nich są dla mnie jasne – trudno bowiem porównywać wnioski składane do NCN przez doświadczonych badaczy i osoby, które przygodę z nauką właśnie zaczynają. Rozumiem, że niektóre konkursy są adresowane do osób, które doktoryzowały się nie wcześniej niż przez pięcioma laty. Natomiast definicja zawarta w ustawie z 15 stycznia 2015 r. (Dz. U. 249), która mówi, że „młody naukowiec to osoba prowadząca działalność badawczo-rozwojową, która w roku ubiegania się o przyznanie środków finansowych na naukę kończy nie więcej niż 35 lat”, jest dyskryminująca wiele osób. Na przykład te, które kończyły kilka kierunków studiów (nie wszyscy traktują to jak kolekcjonowanie trofeów, a raczej jakie poszukiwanie i uzupełnianie drogi rozwoju) i dopiero później rozpoczęły studia doktoranckie, uzyskując stopień doktora w wieku zbliżonym do 35 lat, a także osoby, które rozpoczęły tzw. karierę akademicką później lub znacznie później. Tu na szczęście ograniczeń nie ma.
Wyznaczanie granicy wiekowej jest pewnego rodzaju stygmatyzacją, a jeśli już autorzy ustawy wyznaczyli ten wiek, to może różnicować go i kobietom, które w Polsce średnio żyją dłużej od mężczyzn o 8 lat i mają na ogół znacznie trudniejszą drogę naukową , wydłużyć młodość naukową do 43 lat. Rachunkowo się zgadza. Ale przecież nie o to chodzi. Jedynym kryterium może i powinna być aktywność naukowa i ocena zgłaszanych pomysłów/projektów, a nie wiek.
Obyśmy żyli długo i szczęśliwie i nie musieli się zastanawiać, przynajmniej myśląc o przyszłości naukowej, czy przekroczyliśmy już 35 lat czy też nie.
Szanownym Czytelnikom, bez względu na wiek, życzę miłych wiosennych Świąt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code