Sopocka Muza dla Krystiana Zawadzkiego

Wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Sopotu "Sopocka Muza". W kategorii ‘Nauka’ otrzymał ją nasz kolega dr inz. Krystian Zawadzki. Oto fragmenty laudacji, która miałem przyjemność wygłosić podczas Uroczystej Gali w sopockim Centrum Konferencyjnym:

 

Gdyby zapytać o słowa kluczowe w życiu Laureata, na odpowiedź składałyby się trzy elementy: rodzina, nauka i sport. Wyjątkowe jest połączenie Jego pasji i umiłowania sportu z umiejętnością spojrzenia nań z naukowego punktu widzenia. Krystian jest absolwentem II LO w Sopocie. Edukację kontynuował na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, w 2000 r. uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera, a w 2005 r. stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia.

Krystian Zawadzki jest autorem 54 prac naukowych, w których porusza problematykę finansową i ekonomiczną w zakresie rynków finansowych, analizy ekonomicznej i matematyki finansowej. Główny nurt badawczy Laureata poświęcony jest natomiast sportowym imprezom wielkoformatowym, którym poświęcił 17 opracowań naukowych. Laureat jest także szachistą i inwestorem na rynkach finansowych.

Jako źródło zainteresowań naukowych Laureata upatruję fakt, że sport wywołuje nie tylko wielkie emocje, na które w bardzo pozytywnym znaczeniu tego słowa nie możemy ostatnio narzekać. Imprezy sportowe to wszakże złożone przedsięwzięcia organizacyjno-zarządcze. Laureat to dostrzega, podejmując m.in. takie problemy jak: postawy przedsiębiorców wobec organizacji sportowych imprez wielkoformatowych, wpływ tych imprez na rozwój miasta i regionu, a także możliwość wykorzystania partnerstwa publiczno-prywatnego jako potencjalnego źródła ich finansowania.

Badania naukowe Krystiana Zawadzkiego wypełniają istotną lukę poznawczą w naukach ekonomicznych, gdyż literatura poświęcona aspektom ekonomicznym imprez sportowych jest wyjątkowo skąpa. Rezultaty badań Laureata mają również walory aplikacyjne. Na szczególną uwagę zasługuje autorska monografia pt. „EURO 2012. Economic impact on host cities in Poland” opublikowana w 2013 r. nakładem niemieckiego Wydawnictwa Lambert Academic Publishing. Praca dotyczyła znaczenia EURO 2012 dla rozwoju infrastruktury, w tym sportowej, analizy przepływu turystów oraz wpływu na lokalny rynek pracy. Z badań przeprowadzonych przez Laureata wynika m.in. że Sopot był po Gdańsku największym beneficjentem imprezy w województwie pomorskim, co nie jest faktem oczywistym, gdyż jako ciekawostkę Autor książki przytacza informację, że Czechy były największym beneficjentem rozgrywek we Wrocławiu z powodu wzrostu cen w tym mieście i jego okolicach.

Laureat wspólnie z Panią prof. Julitą Wasilczuk przed trzema laty opublikował monografię pt. „EURO 2012. Czy ten mecz można wygrać?”. Ten znamienny tytuł można odnieść do rozwoju Sopotu. Mankamentów doskwierającym jego mieszkańcom jest sporo, ale Sopot wyraźnie wygrywa, tyle, że gra trwa dalej. Monografia autorstwa Krystiana Zawadzkiego może być pomocna Władzom naszego miasta organizującym coraz poważniejsze przedsięwzięcia sportowe. Przyznam, że nie zaskoczyłby mnie pomysł organizacji kolejnej wielkoformatowej imprezy sportowej w Trójmieście z Sopotem pod wieloma względami w roli głównej. Ktoś powie idea fix, odpowiem być może, ale bez takich idei w głowach włodarzy miasta Sopot nie wyglądałby tak, jakim go widzimy dzisiaj.

Jestem pewny, że nagrodzenie dr. Krystiana Zawadzkiego Sopocką Muzą w kategorii Nauka jest właściwym wyborem, gdyż nagroda trafia do młodego, zdolnego badacza o bardzo szerokich zainteresowaniach, który w pracy naukowej porusza tematy niebanalne, łącząc wiedzę naukową z korzyściami utylitarnymi.

Władzom Sopotu życzę wykorzystania przemyśleń Laureata, gdyż mogą one być pomocne w planowaniu i późniejszej realizacji imprez sportowych w Sopocie i Trójmieście. Jestem dumny, że nagroda Prezydenta Sopotu, gdzie mieszkam od ponad 30 lat, a moja rodzina już ponad pół wieku, trafia w ręce przedstawiciela Politechniki Gdańskiej, którą mam zaszczyt reprezentować podczas dzisiejszej Uroczystej Gali.

 

3 komentarzy nt. „Sopocka Muza dla Krystiana Zawadzkiego

  1. Krzysztof Leja

   A ja uważam, że ważniejsza jest współpraca niż rywalizacja. Nie miałbym nic przeciwko temu, aby w przyszłości nagrodę otrzymał zespół przedstawicieli PG i UG, którzy stworzyli coś ważnego dla Sopotu.
   KL

   Odpowiedz
 1. Anonim

  To duży sukces. Nagrodę Kapituła przyznaje tylko raz w życiu, a lista dotychczasowych laureatów robi wrażenie. GRATULACJE!!

  Patrycja Kmiecik

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code