Przystanek Woodstock 2013 a krajowe ramy kwalifikacji

Fenomen, jakim jest niewątpliwie Jurek Owsiak opisano już na wszelkie możliwe sposoby. Siła, z jaką przyciąga młodzież jest wyjątkowa. Przystanek Woodstock jest tylko jednym z przykładów. Gościli tam już m.in. prezydenci państw, znani ludzie kultury, nauki, dziennikarze, a także duchowni. Spotkania z osobami o różnych podglądach odbywają się w atmosferze tolerancji dla wszelkiej różnorodności, co przeczy opiniom, że młodzież zła. Jest jaka jest. Różnobarwna. 

Incydent , który miał miejsce wczoraj w trakcie ‘Szkła kontaktowego’ nie zmienia mojego przekonania, że młode pokolenie, wśród którego znaczna część to studenci, potrafi się fantastycznie zachować. Chóralne, spontaniczne ‘przepraszamy’ adresowane w stronie Grzegorza Miecugowa było przykładem takiego zachowania.

 

Na uczelniach często słyszy się o tym, że studenci są coraz słabiej przygotowani do studiów. Wiele w tym prawdy, jednak patrząc na to z punktu widzenia krajowych ram kwalifikacji, których sposobem wdrażania nie jestem entuzjastą i zestawiając je z zachowaniem młodzieży podczas przystanku Woodstock, dochodzę do wniosku, że młodzież posiada kompetencje społeczne, które najtrudniej wykształcić, a tym bardziej  zmierzyć. A wiedzę i umiejętności, dwa pozostałe elementy ram kwalifikacji, znacznie prościej przekazać, a raczej spowodować, aby przy aktywnym udziale studentów ich efekty były odpowiednie. To już jest nasze – nauczycieli akademickich zadanie.

Jurkowi Owsiakowi życzę wielu dalszych ciekawych pomysłów angażowania młodzieży w najrozmaitsze przedsięwzięcia, podziwiam spokój, z jakim chuligański incydent przyjął redaktor Grzegorz Miecugow. Jestem przekonany, że spontaniczne zachowanie młodzieży po incydencie, jaki miał miejsce na przystanku Woodstock, pozwala spokojniej patrzeć w przyszłość, również z punktu widzenia wprowadzanych krajowych ram kwalifikacji.

Szanownym Czytelnikom życzę dalszych ciekawych wakacji.

Krzysztof leja

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>