Studencka pasja tworzenia

Dzisiaj zgłosił się do mnie student, który zamierza napisać artykuł. Wpadł na ciekawy pomysł i chce go zmaterializować w postaci tekstu na studencką konferencję naukową. To nieczęsta sytuacja, ale z pewnością godna odnotowania, gdyż rozmawiając ze studentem zauważyłem w jego oczach pasję badawczą – kreowania nowego, posługując się tytułem monografii z 2002 r.dedykowanej Panu prof. Stefanowi Kwiatkowskiemu .

 Mimo znużenia trudami codziennych spraw, zwłaszcza po mojej stronie, nasza rozmowa z chaosu, żeby nie powiedzieć bełkotu intelektualnego i zgłaszania kolejnych pomysłów oraz bezładnych haseł przekształciła się w dialog, który być może stanie się inspiracją do powstania studenckiej publikacji naukowej. Bardzo jestem rad, że jeden ze studentów z własnej woli, bez jakiejkolwiek presji zastanawia się nad problemem, który można próbować eksplorować. Ów student pytał o godziny konsultacji, ale przecież jakie one mają znaczenie, będąc jedynie formalnym obowiązkiem nauczyciela akademickiego. Naszą rozmowę trudno zresztą nazwać konsultacjami, była to raczej wymiana myśli i rozmowa, która być pomoże studentowi w napisaniu artykułu, a w przyszłości zachęci go do podjęcia studiów doktoranckich.

Życzyłbym sobie co najmniej kilku studentów z pasją tworzenia na każdym roku studiów. To skorygowałoby mój pogląd o tak wielu słabościach masowości kształcenia, o światełko w tunelu, którym są studenci z pasją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>