Egzotyczny kierunek studiów na WZiE

W dzisiejszym Dzienniku Gazeta Prawna czytamy, że rośnie popularność egzotycznych kierunków studiów (np. japonistyki) i kierunków technicznych. Zastanawiając się nad znaczeniem słowa egzotyczny, sięgnąłem do prac Władysława Kopalińskiego, wybitnego leksykografa, twórcy wielu słowników, gdzie czytamy, że „egzotyczny oznacza właściwy krajom obcym i dalekim, o odmiennym klimacie i osobliwych obyczajach; niezwykły, cudaczny, cudzoziemski, zamorski”.

Uświadomiłem sobie, że nasz kierunek zarządzanie inżynierskie może nie jest zamorski, ani kojarzący się z krajami obcymi, ale łączy egzotykę z techniką. Jest zarówno egzotyczny, gdyż unikatowy i jedyny w polskich uczelniach a także techniczny, gdyż absolwenci uzyskują dyplom inżyniera. Zainteresowani znajdą szczegóły na stronie www.zie.pg.gda.pl/kandydaci

2 komentarzy nt. „Egzotyczny kierunek studiów na WZiE

 1. Anonim

  To o ten kierunek chodziło, gdy usłyszałam przy wydziałowej windzie, gdy opowiadał Pan komuś, że posiadamy egzotyczny kierunek na wydziale ;)
  A czy Europeistyka aby również nie pasuje?
  – Właściwa krajom o odmiennym klimacie i obyczajach,
  – cudaczna, bo w programie znajdziemy po trochu z prawa, socjologii, filozofii, języków obcych czy ekonomii,
  – niezwykła, bo na uczelni technicznej (co prawda, na innych politechnikach również odnajdziemy ten kierunek, ale jego obecność w takiego typu placówce nadal zadziwia).

  A może cały WZiE jest egzotyczny? ;)

  Pozdrawiam,
  Natalia Chamera

  Odpowiedz
  1. Anonim

   Niemal wszystkie politechniki mogłyby być uniwersytetami, zgodnie z Ustawą Prawo o szkolnictwie wyższe. Nie mam na myśli uniwersytetu technicznego tylko uniwersytet. Zapraszam na blog „Politechniki – uczelnie nie tylko techniczne”, gdzie starałem się pokazać różnorodność kierunków prowadzonych na uczelniach, tradycyjnie rozumianych jako techniczne. Zresztą to nic dziwnego, zważywszy, że pojęcia dziedzin i dyscyplin wiedzy zacierają się. Mnie europeistyka na politechnice nie dziwi, a nasza propozycja ma wyraźne elementy wyróżniające: więcej zajęć językowych oraz spory udział ekonomii.
   Co do egzotyki wydziału – zgoda, jeśli rozumieć ją jako niezwykłość, gdyż bardzo wiele inicjatyw jest nowych, a nie kopiowanych. A połączenie studiów menedżerskich i inżynierskich jest z pewnością wyjątkową propozycją. Najlepszy dowód, że od wielu lat się sprawdza. Nie zmienia to mojego przeświadczenia, że programy studiów powinny być doskonalone, ale tu prostych rozwiązań nie ma.
   pozdrawiam
   Krzysztof Leja

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>