Coś więcej

Arystoteles mawiał, że całość to coś więcej niż suma części. Arystotelesa nie absorbowało globalne ocieplenie, dylemat: budować elektrownie atomowe czy nie, problem nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze a także masowość kształcenia. Arystoteles miał czas, aby myśleć. Stąd właśnie Jego głębokie myśli do dziś są aktualne. Co to ma wspólnego ze współczesnym uniwersytetem? Uważam, że ma, gdyż: katedra nie jest sumą zakładów, wydział nie jest sumą katedr, uczelnia nie jest sumą wydziałów a szkolnictwo wyższe w kraju nie jest sumą uczelni.

Często słyszymy o tym, że przy tak ograniczonych zasobach, jakimi dysponuje szkolnictwo wyższe, istotny postęp w zakresie udziału uczelni w tworzeniu wartości dla społeczeństwa nie jest możliwy. Zasoby są z pewnością niewystarczające, co więcej z pewnością będą nadal niewystarczające, ale czy zasoby, myślę o tych zwanych relacyjnymi są wykorzystywane. Proponuję się nad tym zastanowić w tym obszarem, na który każdy z nas ma, mniejszy czy większy wpływ, gdyż, parafrazując reklamę znanego produktu, coś więcej czyni różnicę.

Krzysztof Leja
 
PS. Przy okazji Pani U. Bąkowska-Morawska w swojej pracy doktorskiej (2006) wyróżniła następujące relacje: kumoterskie, nepotyczne, korupcyjne, koleżeńskie, przyjacielskie, partnerskie, partnerskie, wojownicze, władcze, polityczne, organizacyjne, technologiczne, służbowe, finansowe, materialne, towarzyskie i przedsiębiorcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>