Uczelnia przyszłości – przyszłość uczelni

 

Pytanie zawarte w nazwie naszego blogu często pojawia się w rozmowach, zwłaszcza wtedy, gdy następują zmiany regulacji prawnych. Taka właśnie nastąpiła wczoraj, gdyż przegłosowany został ostateczny kształt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Do ostatniej chwili ważyły się tak ważne zapisy jak sposób obliczania długości zatrudnienia na stanowiskach asystentów i adiunktów. Czekając na podpis Pana Prezydenta, pozwolę sobie na wybiegnięcie w przyszłość.
Pominę ocenę ustawy, gdyż to czynią wszyscy, którzy wiedzą coś o szkolnictwie wyższym a także ci, którzy patrzą nań z dystansu. Spróbuję spojrzeć w przyszłość, zastanawiając się, jakie będzie efekt nowelizacji. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach a ścisłej biorąc w przyszłych rozporządzeniach ministra, stanowisku rektorów wobec spraw, na który będą mieli kluczowy wpływ a także, a może przede wszystkim, w codziennym życiu poszczególnych uczelni, wydziałów, katedr czy zespołów projektowych.
Dostrzegam konsekwencję w stanowisku Pani Minister a zatem wiele zależy od wyniku jesiennych wyborów – albo wdrażanie ustawy albo…
Wiele sygnałów wskazuje na to, że w znacznej części rektorzy nie będą zgadzali się na zatrudnienie na drugim etacie, choć pewnie i tu decyzje nie będą jednoznaczne. W końcu, jeśli ktoś wypełnia obowiązki w swoim pierwszym miejscu pracy, dlaczego nie może pracować jako nauczyciel akademicki gdzie indziej. Moim zdaniem kluczową rolę będą odgrywały oceny nauczycieli akademickich (co 2 lata) a także (mam nadzieję) pracowników administracji uniwersyteckiej, gdyż te mogą zarówno sprawić, że zachowane będzie status quo, co oznaczałoby dość szybkie cofanie się, jak też wyzwolone zostaną pokłady wiedzy i energii, które sprawią, że student znajdzie się w centrum procesu kształcenia, działalność badawcza będzie służyć rozwojowi wiedzy i rozwiązywaniu problemów a punkty za poszczególne publikacje i inne formy aktywności staną się efektem „przy okazji” a nie celem samym w sobie. I wreszcie ważne jest, czy uczelnia wykorzysta wiele zapisów znowelizowanej ustawy sprzyjających budowaniu relacji z otoczeniem.
Ciekawy będzie proces wyłaniania Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących oraz efekty ich działalności w najbliższych latach. Skutki nowelizacji będzie można ocenić za kilka lat. Życzyłbym sobie, aby były pozytywne.

2 komentarzy nt. „Uczelnia przyszłości – przyszłość uczelni

  1. Anonim

   Proponuję zaczekać na ujednolicony tekst ustawy, uwzględniający nowelizację podpisaną przez Prezydenta RP. Na stronie Senatu RP jest taki tekst w wersji przesłanej z Sejmu do Senatu, ale w fazie późniejszych prac uległ on niewielkim korektom.
   Krzysztof Leja

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>