Ile jest 2+2, czyli o statystykach szkolnictwa wyższego

Byłem przekonany, że wiem ilu nauczycieli akademickich pracuje w szkołach wyższych. I okazało się, że jestem w błędzie. I to grubym błędzie. Liczba pełnozatrudnionych nauczycieli to ok. 59 tys. a nie ok. 100 tys., jak sądziłem, gdyż wynika to z różnych źródeł. Nauczyciel zatrudniony w dwóch miejscach, liczony jest podwójnie. W ten sposób średnia relacja liczby nauczycieli do liczby studentów w Polsce wynosi 1:30, a nie jeden do kilkunastu, jak mi się wydawało wcześniej. Jeszcze bardziej szokujące są liczby nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach niepublicznych (czytaj prywatnych), gdzie spośród ok. 18 tys. nauczycieli zatrudnionych na pełnych etatach, zaledwie dla co trzydziestej osoby jest to podstawowe miejsce pracy. Ciekawostką jest, że spośród 885 nauczycieli zatrudnionych w prywatnych wyższych szkołach pedagogicznych zaledwie dla jednej osoby jest to podstawowe miejsce pracy. Odetchnąłem z ulgą, gdy sprawdziłem, że niemal dla 80% nauczycieli publicznych szkoł technicznych te uczelnie są podstawowymi miejscami pracy. 

 Podobny problem jest z liczbą studentów, z tym, że ustalenie jej jest praktycznie niemożliwe, gdyż osoby studiujące na dwóch kierunkach są liczone podwójnie. Twierdzenie, że w Polsce studiuje 1,9 mln osób jest z pewnością obarczone błędem. Ciekawe, jakim: 10% a może 20%. A przy tym dotacja podstawowa jest w znacznym stopniu funkcją liczby studentów, pytanie: jakiej liczby? Może dobrze byłoby wprowadzić pojęcie podstawowego kierunku studiów, aby ustalić ile osób studiuje, gdyż dobrze byłoby wiedzieć, ile jest 2+2.

 

5 komentarzy nt. „Ile jest 2+2, czyli o statystykach szkolnictwa wyższego

 1. Anonim

  2 + 2 > 4
  Był to chyba pierwszy zapis jaki zobaczyłem na WZiE. (Kolejną „szokującą” informacją był fakt że da się policzyć pierwiastek parzystego stopnia z liczby ujemnej.)

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Anonim

   Nie ma w tym niczego szokującego.Co więcej 2+2=4 lub „2+2>4″ lub „2+2<4″, zależnie od tego czego metafora jest ten zapis. A co do pierwiastków parzystego stopnia z liczby ujemnych, wystarczy pamiętać o istnieniu liczb urojonych.
   Pozdrawiam
   KL

   Odpowiedz
     1. Anonim

      Uzupełniając swój wpis: być może stworzenie ogólnopolskiej bazy studentów, z zaznaczeniem kierunku studiów i trybu studiowania pozwoli ustalić, przynajmniej z mniejszym błędem, liczbę osób studiująych w Polsce.
      KL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>