Jak napisać dobrą pracę dyplomową?

 Od kilku lat przeglądam prace dyplomowe, sprawdzane najpierw przez bezduszny system antyplagiatowy, i nasuwają mi się spostrzeżenia, być może przydatne przyszłym i obecnym dyplomantom.Zastanawiając się na tematyką pracy dyplomowej, proponuję kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami, potencjalną użytecznością swojego dzieła oraz dostępnością źródeł. Prawdę mówiąc pracę dyplomową można napisać o wszystkim. Ważne, aby była ‘o czymś’. Stawianie sobie za główny cel pisania pracy dyplomowej uzyskanie stopnia zawodowego, to zdecydowanie za mało. Takie myślenie jest krótkowzroczne i odbije się w przyszłości permanentną czkawką, której nie uleczy nawet góra cukru. Dobra praca powstaje wtedy, gdy Dyplomant zapozna się z literaturą, co wymaga spędzenia wielu godzin czytając, notując i zastanawiając się na myślami sformułowanymi przez innych Autorów. Nasza czytelnia jest całkiem nieźle zaopatrzona, a promotorzy też mogą być w tym zakresie pomocni. Praca pisana ‘na skróty’ jest skazana na niepowodzenie a wiara w to, że niektórzy napisali ją w bardzo krótkim czasie jest złudna.Stosowanie przypisów w pracy dyplomowej wszędzie tam, gdzie korzysta się z pomocy innych źródeł nie jest manierą, lecz powinnością. Upraszczając: im więcej przypisów, tym lepiej. Radziłbym unikać ‘pisania przyrostowego’. Takie inkrementalne podejście jest zasadne przy tworzeniu strategii współczesnych organizacji, ale nie podczas pisania pracy dyplomowej. Ważniejsze jest, aby Dyplomant w kilku zdaniach potrafił, choćby na własny użytek, określić, o czym traktuje praca. Jeden z moich obecnych dyplomantów dostrzegł, że wtedy, gdy uchwycił w myślach całość pracy, jak to określił: ‘zobaczyłem pracę z lotu ptaka’, pisanie nabrało znacznego rozpędu. Dokumenty źródłowe, wypisy z przepisów prawa, podawanie nazw wszystkich elementów struktury organizacyjnej firmy, przytaczanie rodzajów podatków, pojazdów i inne tego typu informacje, które można znaleźć w Internecie, można podawać w przypisach dolnych lub w załącznikach. Prace zawierające wiele pojęć, których definicje trzeba przytoczyć, powinny zawierać słowniczek pojęć stanowiący załącznik, a nie być przytaczane w głównym tekście pracy. W żadnym razie nie należy przepisywać zdań zawierających myśli innych Autorów (poza kluczowymi), pisząc je własnymi słowami. Spotykam się, na szczęście rzadko z pracami, w których roi się od cytatów. Język polski jest wystarczająco bogaty.

Życzę Dyplomantom, aby po obronie mogli spojrzeć na swój dyplom z satysfakcją, przyjemnością i dumą z dobrze wykonanej pracy!

2 komentarzy nt. „Jak napisać dobrą pracę dyplomową?

 1. Anonim

  Mnie, jak na razie, pisanie pracy magisterskiej trochę deprymuje i zasmuca. Uświadamia mi bowiem jak wielu rzeczy jeszcze nie wiem i jak wiele muszę się jeszcze nauczyć. „Wiem, że nic nie wiem” jakież mądre w swojej prostocie jest to stwierdzenie. Moim zdaniem studia to dopiero początek, a nie koniec naszej nauki i zdobywania wiedzy. Dopiero teraz, kończąc uczelnię wiem w jakim kierunku chciałabym zmierzać. Dlatego osobiście uważam, że pisanie pracy magisterskiej jest bardzo pouczającym doświadczeniem:)

  Serdeczne pozdrowienia i podziękowania dla mojego Promotora,
  Anna Rynkowska

  Odpowiedz
  1. Anonim

   Pierwsze zdanie Pani wpisu spodowało mój namysł. Drugie zdanie, wyjaśniające i dalsze, przekonały mnie, że to będzie nietuzinkowa praca. Współpraca z Dyplomantami, którzy wątpią i poszukują wiedzy, to czysta przyjemność
   pozdrawiam
   Krzysztof Leja

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code