Plagiat – mity i fakty

 

Kradzież własności materialnej (np. bułki w supermarkecie) jest ścigana przez prawo. Kradzież własności intelektualnej do niedawna traktowano z przymrużeniem oka, uzasadniając ją w najróżniejszy sposób i dziwiąc się, że stanowi jakikolwiek problem. W ostatnich latach podejście do problematyki ochrony własności intelektualnej wyraźnie się zmienia. W uczelniach przykładem jest coraz powszechniej wykorzystywany system antyplagiatowy, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy studenci (i nie tylko oni) nie naruszyli praw autorskich innych osób. Nasz wydział jest jedynym na Politechnice Gdańskiej, który korzysta z tego systemu. Pewnie dlatego, że na innych wydziałach zakłada się, że problem nie istnieje. Być może.
Wokół systemu antyplagiatowego narosły mity, z których przynajmniej niektóre chciałbym rozwiać.
Po pierwsze nie ma tematów prac bardziej lub mniej podatnych na popełnienie plagiatu. Faktem natomiast jest taki podział studentów, na szczęście ze zdecydowaną przewagą tych mniej podatnych (ok. 90%).
Po drugie, mitem jest wielodniowy czas sprawdzania prac – zajmuje on od godziny do 24 godzin. Faktem jest natomiast, że samodzielne sprawdzenie pracy przez studentów w systemie powszechnie dostępnym jest stratą czasu i pieniędzy.
Po trzecie, nieporozumieniem jest twierdzenie, że bardzo łatwo jest popełnić plagiat, gdyż promotorzy wymagają tego, aby prace dyplomowe zawierały tzw. część teoretyczną a przecież nie sposób lepiej sformułować myśli niż autorzy książek, z których korzystają dyplomanci. Faktem jest natomiast, że niektórzy, na szczęście nieliczni studenci, umieszczają w pracach dyplomowych wielozdaniowe cytaty, jak gdyby był to jedyny możliwy opis w języku polskim.
 
A poza tym, trzeba pamiętać, że popełnienie plagiatu wykryte po wielu latach może prowadzić do unieważnienia uzyskanego tytułu zawodowego i stopnia naukowego. Przykłady znajdziecie na: http://e-biblioteka-fiap.blogspot.com  
 
 

5 komentarzy nt. „Plagiat – mity i fakty

 1. Anonim

  Cytowanie autorytetów w każdej pracy – licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej – jest jak najbardziej wskazane, pod warunkiem,że
  – autor zaznaczy, ze to cytat
  – praca nie będzie składała się z samych cytatów.
  wtedy wszystko jest OK.
  Ewa Hope.

  Odpowiedz
  1. Anonim

   Zgoda z powyższymi uwagami. Ja mam na myśli prace, w których cytowane są proste zdania, które można formułować na dziesiątki sposobów, a nie wyszukanych myśli, które przytoczyć trzeba w oryginale. A poza tym chodzi o zachowanie rozsądnych proporcji.
   Krzyszto Leja

   Odpowiedz
   1. Anonim

    Własnie przeczytałem w „Przekroju”, że Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freihaerr von und zu Guttenberg, czyli minister obrony RFN został pozbawiony przez Uniwersytet w Bayreuth stopnia naukowego doktora praw. Za plagiat.
    Cudowne dziecko CSU okazało się zwykłym złodziejem.
    Piotr Dominiak

    Odpowiedz
    1. Anonim

     No właśnie! Ilu w Polsce rektorów, dziekanów, profesorów – którym udowodniono plagiaty, straciło stanowisko czy tytuł? Czy plagiaty to nie przekleństwo nauki współczesnej?
     M.Kundera napisał zabawną rzecz ” Kiedy społeczeństwo jest bogate, ludzie nie muszą pracować rękami i oddają sie aktywności duchowej. Jest coraz więcej uniwersytetów i coraz więcej studentów. Żeby zdobyć dyplom, studenci muszą wymyślać tematy prac naukowych. Tematów jest nieskończona ilość: o wszystkim na świecie można napisać dysertację. zapisane kartki papieru piętrzą sie w archiwach, smutniejszych od cmentarzy, ponieważ nikt do nich nie zagląda, nawet w święto zmarłych.Kultura tonie w masie produkcji, w lawinie pism, w szaleństwie ilości.”
     Może plagiatorzy wychodzą właśnie z takiego założenia, że czerpiąc z tych cmentarzysk przywracają ponownie kulturze zapomniane dzieła??????
     To żart oczywiście – mam nadzieję….
     Ewa Hope.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>