Społeczność akademicka

Politechnika Gdańska jest uczelnią wielkości niejednego miasta powiatowego, licząc jedynie studentów i pracowników. Nasza uczelnia to duża organizacja dysponująca przychodami rocznymi liczonymi w kliku setkach milionów złotych. To przede wszystkim znaczny zasób wiedzy, wiedzy, która po godzinie 15 ‘nie idzie do domu’, a jeśli nawet idzie, nie oznacza to, że nie pracuje. Mam na myśli część pracowników uczelni.

Uniwersytet nie jest przedsiębiorstwem, ale instytucją, która powinna być przedsiębiorcza. Nieprzypadkowo mówi się o koordynacji a nie zarządzaniu uczelnią. Koordynacja to więcej niż zarządzanie, obejmuje bowiem regulacyjne działanie norm i wartości. Jakich? Każdy może sobie na to pytanie odpowiedzieć. Aby kultura przedsiębiorczości była w uczelni wszechobecna wszyscy pracownicy tj. nauczyciele akademiccy, pracownicy techniczni, administracyjni, pracownicy obsługi i studenci powinni tworzyć Społeczność Akademicką. Dlaczego zatem często słyszymy, mówimy i nie oponujemy przed sformułowaniami: my z wydziałów, oni z centrali uczelni; interesy nauczycieli akademickich i studentów są rozbieżne, itd. Czy społeczność akademicka to jedynie puste sformułowanie, czy może coś więcej? Może warto na chwilę przystanąć i nad tym się zastanowić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>