Idzie student do Urzędu

Określenie ‚Pan na Urzędzie’ jest, jak sądzę, obce studentom. Dla wyjaśnienia, chodzi o osobę, która z definicji ma władzę=przewagę nad petentem (z pewnością ten dla Urzędnika nie jest klientem, gdyż Urzędnik nie sprzedaje pietruszki, lecz jest ‚Panem na Urzędzie’). A co dopiero, gdy petentem jest student, co prawda za chwilę absolwent naszego Wydziału z tytułem zawodowym magistra inżyniera. Jakie ma to znaczenie dla ‚Pana na urzędzie’, który wydaje decyzje? Co prawda nie są to decyzje wpływające na losy świata, a jedynie na ‘losy’ dyplomanta, który będzie mógł, lub nie, przeprowadzić badania ankietowe i być może, przy okazji zaoferować nieodpłatną diagnozę władzom urzędu, która zostanie wykorzystana lub wyrzucona do kosza.

Dla ścisłości, mówimy o urzędzie administracji publicznej, którego wszyscy pracownicy, ów Pan również, są finansowani z naszych podatków.
 
Dwa urzędy, oba, rzut beretem od naszej Uczelni, i dwie diametralne reakcje.
 
Urząd No 1 – odpowiedź po miesiącu oczekiwania: u nas wszystko jest ok., ankietę muszę zaakceptować, pracownicy napiszą, że jest źle, mimo, że wszystko jest w porządku. A poza tym, po co te badania przeprowadzać. Pismo od Dziekana – nie jest mi potrzebne. Badania w oparciu o ankietę publikowaną w Harvard Busienss Review Polska dostosowaną do warunków polskich – a skąd student może znać warunki polskie, przecież nie pracował w Urzędzie. Proszę porozmawiać z Panią X, okazało się – bardzo sympatyczną osobą, tyle, że decyzja należy do ‚Pana na Urzędzie’.
 
Urząd No 2 – odpowiedź po kilku godzinach. Proszę bardzo, nie ma problemu. Znajdziemy termin, aby się spotkać i porozmawiać o szczegółach badań, ale nie widzę przeszkód, aby je przeprowadzić.
 
Zastanawiam, że czy oba urzędy znajdują się w tym samym, Naszym kraju? A może w jednym urzędzie pracują menedżerowie publiczni a w drugim ‚Panowie na urzędzie’…
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>