Moim ulubionym sportem zimowym są konkursy skoków narciarskich. Ocena każdego skoku składa się z dwóch elementów: długości i stylu, ocenianego przez pięciu sędziów. Długość skoku jest wielkością obiektywną, styl już nie, choć... Czytaj dalej... | Share it now!
Drezyną do światowej nauki?
Podczas jednej z konferencji przed ponad dziesięcioma lata, ówczesna Minister naszego resortu stwierdziła, że Jej celem jest stworzenie warunków, aby instytucje akademickie przesiadły się w wielu aspektach swojej działalności z pociągu Tanich... Czytaj dalej... | Share it now!
Ewaluacja w trzech odsłonach
Ocena jakości badań naukowych zbliża się. Im bliżej, tym więcej sygnałów, że należałoby ją udoskonalić. Sygnały te płyną na ogół od osób myślących o ocenie w kategoriach indywidualnych lub własnej dyscypliny, a nie systemowych.... Czytaj dalej... | Share it now!
Uniwersytet organizacją osobną czy/i uwikłaną
W znakomitej książce Boba de Wita i Rona Meyera. „Synteza strategii. Tworzenie przewagi konkurencyjnej przez analizowanie paradoksów” pojawia się pojęcie organizacji osobnej (discrete organization) i organizacji uwikłanej (embedded... Czytaj dalej... | Share it now!
Sztafeta
Podczas ostatniego posiedzenia Rady Wydziału minionej kadencji jeden z bardzo zasłużonych dla Wydziału profesorów porównał zmianę władz dziekańskich do sztafety, zauważając, że w biegu sztafetowym niezwykle ważne jest umiejętne... Czytaj dalej... | Share it now!
Silne czy słabe zarządzanie (uczelnią)
Robert Sutton w książce „Dobry szef. Zły szef” przytacza następujące słowa dyrektora drużyny baseballowej Los Angeles Dodgers: ‘Według mnie zarządzanie przypomina trzymanie gołębia w dłoniach. Jeśli trzyma się go zbyt mocno, można... Czytaj dalej... | Share it now!
„Dziwny jest ten świat”
Tak śpiewał Czesław Niemen w 1967 r. Tekst ma z pewnością nieprzemijającą wartość. Żyjemy w świecie, który jest zmienny, niepewny, niejednoznaczny i złożony, o czym pisali w 1987 r. Warren Bennis i Burt Nanus. Żyjemy w wyjątkowych i... Czytaj dalej... | Share it now!
Coronawirus
W „Wizjonerskich Organizacjach” J. Collinsa i J. Porrasa czytamy, że firma Merck po II wojnie wprowadziła na rynek japoński streptomycynę, co pozwoliło zwalczyć gruźlicę. Dalej czytamy, że Merck na tym nie zarobił żadnych pieniędzy. I... Czytaj dalej... | Share it now!
Mój ideał Rektora
Przygotowania do wyborów rektora na najbliższą kadencję na wielu uczelniach nabierają tempa. Kandydaci do pełnienia tej zaszczytnej funkcji będą wskazywani, w jednych uczelniach wyłącznie przez rady uczelni, a innych również przez gremia... Czytaj dalej... | Share it now!
Uniwersytet płaczący czy walczący
Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe w Polsce, a zwłaszcza wynagrodzenia proponowane najmłodszym naukowcom a także pracownikom uczelnianej administracji od lat są dalece za niskie, aby zainteresowały najlepszych absolwentów uczelni... Czytaj dalej... | Share it now!