„Odpowiedzialność prawdziwa, to zatem współodpowiedzialność”

– tytuł, to jedno zdanie z wywiadu prof. Paula Dembińskiego, który ukazał się w Gazecie Prawnej 23 czerwca 2016  [skan poniżej]. O odpowiedzialności też mówił prof. R.Skidelsky w wywiadzie udzielonym J.Żakowskiemu w Polityce [ nr26, 22 – 28.06.2016] „W demokracji nie wystarczy mieć rację. Trzeba mieć poczucie odpowiedzialności. Jakość i dojrzałość elit jest sprawą kluczową”.

W ostatnich tygodniach  tej „dojrzałości elit”, „odpowiedzialności” aż nadto  naoglądaliśmy  się  i – co gorsza – będziemy ponosić jej konsekwencje przez następne lata. Brexit – za sprawą tych „dojrzałych elit” http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,150682,20297475,najwieksze-oszustwo-brexitu-kilka-godzin-po-referendum-okazuje.html i równie dojrzałych wyborców – Anglicy gremialnie rzucili się do Google w poszukiwaniu wiedzy na temat „unia europejska” po ogłoszeniu wyników referendum. http://natemat.pl/183465,czy-brytyjczycy-wiedza-za-czym-zaglosowali-google-pokazuja-ciekawe-wyniki

Nie wiedzieli z czego chcą wyjść , na co głosują? Prawdopodobnie, niestety – nie wiedzieli…  Polacy, którzy na potęgę hejtują pisarkę Martę Masadę, bo w wywiadzie powiedziała „wyraz „suwerenność” padł, nie wiem, 15 razy, w jednym wystąpieniu. Zaczyna mnie to coraz bardziej niepokoić, bo ten dyskurs jest tak profilowany. Ta suwerenność, ta suwerenność i ta dumna Polska suwerenna – to są naprawdę już takie niepokojące… „ życząc jej tak strasznych, obrzydliwych rzeczy, które normalnemu człowiekowi nawet przyśnić się nie mogą: czy oni wykazują się odpowiedzialnością za słowo, za spójność swoich poglądów – deklarowanych jako katolickie  oczywiście – z tym co mówią,  za cokolwiek?  Elity rządzące, które raz po raz używają określenia „wreszcie suwerenna Polska”,  „dumna Polska wstaje z kolan” – i tym samym wdrukowują te zbitki słów w świadomość ludzi – biorą odpowiedzialność za konsekwencje takich działań? Rządzący w różnych stronach świata, którzy podsycają ogień pod kotłem ludzkich frustracji, lęków, niezaradności, niewiedzy  wezmą odpowiedzialność za stan wrzenia w tym kotle? „Wielką historię buduje zwykle wiele małych decyzji” mówił prof. Skidelsky proponując, aby zacząć coś robić  – zacząć choćby od wyciągania wniosków z naszych własnych doświadczeń.

Wakacje sprzyjają takim „remanentom” dzięki zwolnionemu rytmowi i urlopowemu nicnierobieniu -slow life, slow food. Wszystkim naszym czytelnikom życzę przyjemności urlopowych   okraszonych refleksją o odpowiedzialności : oby nie stała się tylko częścią nazwy modnych działań i przedmiotu na uczelni – społeczna odpowiedzialność .

        wywiad_DembinskiGP_24.06.2016_1wywiad_Dembinski_GP_24.06.2016_2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code