Widzę ciemność…

   Dzisiaj  dzień jak co dzień – sesja, szaroburo za oknem, ale jest jeden istotny wyróżnik – nie ma dzisiaj dostępu do Wikipedii! Wprawdzie tylko anglojęzycznej, ale i tak  duża rewolucja! Na stronie jest szaroburo, a na tle poniższy tekst.” W związku z kontrowersyjnymi projektami ustaw „Stop Online Piracy Act” (SOPA) i „PROTECT IP Act” (PIPA), które aktualnie znajdują się na etapie finalnych prac w Kongresie Stanów Zjednoczonych, edytorzy anglojęzycznej Wikipedii podjęli decyzję o rozpoczęciu swoistego strajku w proteście przeciw zapisom tych ustaw. Ustawy te bowiem pozwalałaby Departamentowi Sprawiedliwości tego kraju zamykać bez procesu sądowego amerykańskie strony internetowe, wobec których domniemywano by łamanie praw autorskich, i blokować dostęp do zagranicznych. Drugi z tych aktów prawnych umożliwia też Departamentowi Sprawiedliwości USA przejmowanie i globalne blokowanie zagranicznych domen internetowych stron, które – zdaniem tej instytucji – łamią prawo autorskie.”[ http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci ]
Może i Kongres wylewa przysłowiowe dziecko z kąpielą, ale  widać, że jest to rozpaczliwa próba ogarnięcia tego żywiołu internetowego, w dużej mierze za nic mającego prawa autorskie.

Jak wyglądałoby studiowanie, gdyby ustawa Kongresu weszła w życie? To jest dobre pytanie.
Mam dość smutne doświadczenia ze sprawdzianów – o których tak rozdyskutowaliśmy się na blogu p. Lei – ponieważ dla sporej grupy studentów  zawartość Internetu, szczególnie Wikipedii jest źródłem wiedzy wszelkiej  – nie mylić z mądrością o której pisze w komentarzu p. Julkowski. To widać na kolokwiach – niestety… Papier podobno jest cierpliwy, a Internet to już sama cierpliwość,  wszystko pomieści: i to, co wartościowe i bzdurne i idiotyczne  i łamiące prawo.  Może jednak należałoby wprowadzić w tej przestrzeni jakiś ład – bo póki co, to panuje tam anarchia – nie mylić z demokracją.

A  od dziś WZiE jest na Goldenline
 http://www.goldenline.pl/uczelnia/politechnika-gdanska

2 komentarzy nt. „Widzę ciemność…

 1. Anonim

  Czy Pani zdaniem wprowadzona ustawa jest właściwa czy też nie? …i nie chodzi mi tutaj o ideę owej ustawy, która chce zwalczać piractwo. Niestety prawdopodobnie szybko trend przeniesie się do Europy, czyli także do Polski…i obawiam się, że będzie dochodzić do wielu nadużyć ze strony organów, które będą o wszystkim decydować. Czy jest to właściwa droga ?

  Pozdrawiam,
  Tomasz Kęsik

  Odpowiedz
  1. Anonim

   Nie wiem, czy jest to ustawa właściwa – prawdopodobnie jest jeszcze dość niedoskonałym tworem prawnym – podobnie jak ustawa ACTA – międzynarodowa umowa, która ma na celu wzmocnienie ochrony znaków handlowych, szczególnie j ochronę praw autorskich w „środowisku cyfrowym”,a którą Polska ma niebawem podpisać. Jednak tych kilkanaście lat funkcjonowania internetu pokazało, że łamanie praw autorskich jest tam nagminne, a ściganie osób tego dopuszczających się – prawie niemożliwe. Pozostawienie więc status quo nie jest najlepszym rozwiązaniem.
   EWA Hope.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code