Ósmy dzień tygodnia

„Optymista:Żyjemy na najlepszym z możliwych światów

Pesymista: Obawiam się, że masz rację…” *

 

    W jednym z badań zadano ankietowanym pytanie – co zrobiłbyś z dodatkowym, ósmym dniem  tygodnia?. I jakie były najczęstsze odpowiedzi? Na pracę! W pracy zawodowej współcześnie towarzyszy nam niemiłe przekonanie, że nie zdążamy, nie nadążamy, że mamy zaległości, więc ten kolejny dzień na nadrobienie zaległości. A gdzie jest miejsce w tym zapędzeniu na ludzi, na kontakty z nimi?

Zygmunt Bauman, znakomity socjolog twierdzi, że  współcześnie pogłębia się samotność ludzi, więc próbując z niej wyjść, rezygnujemy…z ludzi. Rezygnujemy, przenosząc większość relacji w świat wirtualny: facebook, golden line, czaty „Towarzystwo wróciło do nas przez ekran komputera, zamiast wejść przez drzwi naszego pokoju”  – skonstatował.

Dlaczego relacje on line wygrały z tymi off line? Bo są mniej zobowiązujące, bo nie  wymagają zaangażowania, bo nie potrzebują dużo czasu do podtrzymywania tych więzi ? Ale też generują nowy rodzaj uzależnienia: „uzależnienie od natychmiastowej komunikacji z innymi”. Nieustające wysyłanie SMS-ów, sprawdzanie poczty elektronicznej, obecności innych na portalach społecznościowych. No tak, siedmiu dni może nie wystarczyć na pracę…

„To kiedy  pan, młody człowieku,  ma czas aby myśleć”?

 

* inspiracją do napisania tego tekstu był wykład i zapis dyskusji z udziałem prof. Baumana , który można znaleźć tu:

http://www.nina.gov.pl/profesor-bauman-w-warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code