Spojrzenie w przyszłość PG

To świetny rok dla PG. Awans we wszystkich rankingach. Szczególnie cenny do pierwszej dziesiątki akademickich uczelni w Polsce (Perspektywy). Super awans w ocenie parametrycznej. 6 wydziałów poprawiło swoje kategorie, 2 otrzymały A+, cztery przeszły z B do A. Żadna uczelnia w Polsce nie – MNiSW przyznało nam dodatkowo 16,5 mln zł dotacji. Nic tylko się cieszyć! Ten sukces jest naszym wspólnym sukcesem. Chociaż trzeba pamiętać, że ten rezultat to efekt pracy zdecydowanej mniejszości pracowników. Pewnie 20-25%. To nie znaczy, że inni są nieważni. Ale ich praca stanowi uzupełnienie – istotne, ale nie decydujące.

Następna parametryzacja/ewaluacja będzie się prawdopodobnie odbywała na innych zasadach. Każdy pracownik naukowo-dydaktyczny będzie musiał przedstawić 3-6 publikacji do oceny. To jest rewolucyjna zmiana w stosunku do obecnych, gdy kilku/kilkunastu liderów ciągnęło całe wydziały.

Co to znaczy praktycznie? Ano tyle, że trzeba podciągnąć „ogony”. Tych naukowo-dydaktycznych, którzy do tej pory publikowali, komercjalizowało itp. Niewiele. Albo się to uda. Albo znaczną część obecnych pracowników naukowo-dydaktycznych trzeba będzie (zgodnie z ich dotychczasowymi zainteresowaniami i osiągnięciami) przesunąć na stanowiska dydaktyczne. Wtedy mamy szanse na to, by utrzymać dotychczasowe kategorie naukowe i poprawić jakość dydaktyki. To będą jedne z najważniejszych decyzji strategicznych w najbliższym roku.

Inną – równie ważną – będzie przeznaczenie owych dodatkowych środków na realizację strategicznych celów. Nie można tego „przejeść”, roztrwonić. Trzeba myśleć o przyszłości. Nie jesteśmy IPN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>